اخبار نیوز - اخبار خارجی اخبار نیوز - اخبار خارجی
مدرسه‌ای که دو سوم جنایتکاران جنگی از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند

خبرگزاری فارس: مدرسه‌ای که دو سوم جنایتکاران جنگی از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند

جرائم ضد انسانی دانش‌آموختگان یک مرکز آموزش‌های نظامی در آمریکا چنان بالاست که عده‌ای از منتقدان آن را "مرکز آموزش و ترویج تروریسم آمریکا" می‌دانند.


"مرکز همکاری‌های امنیتی در نیمکره غربی" نام یک موسسه آموزش نظامی زیر نظر وزارت دفاع آمریکا است که قبلا تحت عنوان "مدرسه نظامی قاره‌های آمریکا" فعالیت می‌کرد؛ این مدرسه در میان آمریکایی‌ها و صاحبنظران علوم سیاسی که به فعالیت‌های آن به دید انتقاد می‌نگرند، با عناوینی چون "مدرسه وحشت"، "حیاط خلوت تروریسم آمریکا"، " مدرسه دیکتاتورها"، "اردوگاه ترورآموزی" و "مرکز شکنجه‌آموزی" معروف شده است.

* تلاش برای تعطیلی این مرکز آموزشی در آمریکا

این مدرسه آموزش علوم نظامی هم اکنون در پادگان "بنینگ " (Fort Bening) در ایالت "جورجیای آمریکا" قرار دارد و عمده دانشجویان آن را افرادی از کشورهای آمریکای لاتین تشکیل می‌دهند. فعالان سیاسی آمریکا و در راس آنها یک سازمان غیر دولتی موسوم به " نظارت بر مدرسه قاره‌های آمریکا"، با ارائه مستنداتی مستدل در چندین صد صفحه مدعی شده‌اند، تا کنون "بدنام‌ترین شکنجه‌گران، قتل عام‌کنندگان، دیکتاتورها و تروریست‌های دولتی" فارغ التحصیلان این مرکز آموزشی بوده‌اند؛ آنها با استناد به همین دلایل، بارها با برگزاری تظاهرات اعتراض‌آمیز و جنبش‌های اعتراض‌آمیز مدنی، خواستار تعطیلی این مدرسه شده‌اند.

* تغییر نام از "مدرسه قاره‌های آمریکا" به "مرکز همکاری‌های امنیتی در نیمکره غربی"

واکنش دولت آمریکا به این اعتراضات تا سال ۲۰۰۱، سرکوب شدید فعالان مخالف با تعطیلی این مدرسه و دستگیری سران سازمان " نظارت بر مدرسه قاره‌های آمریکا" بود، اما در این سال دولت آمریکا تصمیم گرفت نام این مدرسه را به "موسسه نیمکره غربی برای همکاری امنیتی " تغییر دهد؛ سازمان "نظارت بر مدرسه قاره‌های آمریکا" معتقد است این اقدام دولت جورج بوش، "به هیچ عنوان تغییری در محتوای آموزشی این مدرسه فراهم نیاورد و اقدامی بود که تنها به قصد خاطره‌زدایی از اقدامات مخوف این مدرسه ترس‌آور انجام شد."
طبق برآوردها، این مدرسه از زمان تاسیس تا کنون بیش از ۸۰۰۰۰ سرباز و پلیس در آمریکای لاتین تربیت کرده است.

* مرکزی برای کمک به در امان ماندن آمریکا از خطر رشد کمونیسم در خلال جنگ سرد

این مرکز آموزشی که در سال ۱۹۴۶ توسط دولت آمریکا ایجاد شد، ابتدا در کشور پاناما آغاز به کار کرد؛ مدرسه قاره‌های آمریکا ("مرکز همکاری‌های امنیتی در نیمکره غربی") در خلال جنگ سرد، مهم‌ترین مرکز آموزش نظامی‌گری در سر تا سر آمریکای لاتین بود؛ منتقدان معتقدند مبنای ایدئولوژیک راه‌اندازی این مرکز آموزشی توسط آمریکا این بوده است که این کشور بتواند ثبات خود در قاره آمریکا را حفظ نموده و از طریق تربیت مهره‌های مورد نظر خود، خیالش را از بابت رشد کمونیسم در کشورهای آمریکای لاتین راحت کند.
در میان فارغ‌التحصیلان این مرکز آموزشی نامهای آشنا کم نیستند.

* مانوئل نوریگا، فارغ‌التحصیل پانامایی مدرسه قاره‌های آمریکا

یکی از مشهورترین فارغ‌التحصیلان این مدرسه "مانوئل نوریگا" است که یک طی سالهای ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۹ یک دیکتاتوری نظامی در پاناما ایجاد کرد؛ "نوریگا" که سال ۱۹۸۹ به جرم جنایتکار جنگی محاکمه و متهم شد در حال حاضر نیز به اتهام همکاری با "کارتل مدلین برای قاچاق مواد مخدر"، در فرانسه در زندان است.

* "الیاس وسین"، فارغ‌التحصیلی از جمهوری دومینیک

"الیاس وسین"، که در کودتای براندازی "جوان بوش" (نویسنده، تاریخدان، رمان‌نویس و یکی از محبوب‌ترین رئیس جمهورهای جمهوری دومینیک) در جمهوری دومینیک نقش داشت نیز در این موسسه آموزشی درس خوانده است؛

* دیکتاتور بولیوی، فارغ‌التحصیل دیگری از مدرسه قاره‌های آمریکا

"هوگو بانزر" که به دیکتاتوری مخوف در بولیوی تبدیل شد نیزاز دیگر درس‌خواندگان این مدرسه است. وی دو بار در بولیوی به مقام ریاست جمهوری رسید که یک بار آن در سال ۱۹۷۱ از طریق یک کودتای نظامی بود.

* کودتاگر ونزوئلایی، رئیس جمهور آرژرانتین و معاون رئیس جمهور پرو، فارغ‌التحصیلان دیگر مرکز

"افرائین وازکوئز" در ونزوئلا که کودتای ناموفقی برای براندازی دولت "هوگو چاوز" در سال ۲۰۰۲ داشت نیز در مدرسه قاره‌های آمریکا درس خوانده است. به این جمع نام رئیس جمهور اسبق آرژانتین، "روبرتو ادواردو ویولا" و معاون اسبق رئیس جمهور پرو، " ولادیمیر مونتسینو" که بعدا به خاطر قاچاق اسلحه و فساد مالی دستگیر شد را نیز بیفزایید؛ اما این فهرست طویل همچنان ادامه دارد:

* ترور یک اسقف گواتمالایی به دست یکی از فارغ‌التحصیلان مدرسه قاره‌های آمریکا

در ماه ژوئن سال ۲۰۰۱، "سرهنگ بایرون لیما استرادا" که او هم از درس خواندگان مدرسه قاره‌های آمریکا بود، متهم شد که در سال ۱۹۹۸ "اسقف جوان جراردی" را در پایتخت گواتمالا ترور کرده و به قتل رسانده بود. "جراردی" به این علت ترور شده بود که در نوشتن گزارشی علیه شکنجه‌ها و بی‌رحمی‌های انجام شده در وزارت اطلاعاتی که "استرادا" آن را با کمک دو تن دیگر از فارغ‌التحصیلان این مدرسه اداره می‌کرد، همکاری کرده بود. "جراردی" مقتول در این گزارش به قتل عام غیر انسانی و غیر اخلاقی وزارت اطلاعات تحت امر"استرادا" اشاره کرده بود که طی آن این وزارتخانه ۴۸۸ روستای سرخپوستان قبیله "مایا" را با خاک یکسان کرده و دهها هزار نفر از مردم این قبیله را به خاک و خون کشیده بود. اما داستان گواتمالا و مدرسه قاره‌های آمریکا به همینجا ختم نشد چرا که تقریبا ۴۰ درصد از وزاری کابینه رژیم‌های "لوکاس گارسیا"، "رایوس مونت" و "مجیا ویکتورس" ـ سه رئیس جمهور گواتمالا ـ دانش‌آموختگان این مدرسه بودند؛ رژیم‌های این سه رئیس جمهور به رژیم‌های "جوخه خون" و "سرکوب" معروف شده اند. دستگاه قضایی اسپانیا "لوکاس گارسیا"، "رایوس مونت" و "مجیا ویکتورس" ـ هر سه نفرـ را به "قتل"، آدم‌ربایی و نسل‌کشی" متهم کرده است.

* دو سوم جنایتکاران جنگی منتشر شده توسط سازمان ملل دانش آموخته این مدرسه بودند

در سال ۱۹۹۳، کمسیون حقیقت‌یاب سازمان ملل متحد در پرونده کشور "السالوادور"، اسامی آن دسته از افسران ارتش که مرتکب بیشترین جنایت‌های جنگی در جنگ‌های داخلی شده بودند را منتشر کرد. دو سوم این افسران، در مدرسه قاره‌های آمریکا (یا همان "موسسه نیمکره غربی برای همکاری امنیتی " فعلی) آموزش دیده بودند؛ از جمله نامهای ذکر شده در این فهرست می‌توان "روبرتو دی ابیسوسن"، فرمانده جوخه‌های مرگ السالوادور؛ قاتلان اسقف اعظم، "اسکار رومرو"؛ و ۱۹ نفر از ۲۶ سرباز مرتکب قتل روحانیون فرقه یسوعی در سال ۱۹۸۹ را نام برد.

* تروریست‌های شیلی تبار و مدرسه قاره‌های آمریکا

دانش‌آموختگان شیلی‌تبارمدرسه قاره‌های آمریکا، روسای سازمان پلیس مخفی "آگوستو پینوشه" ـ رئیس جمهور شیلی ـ و سه اردوگاه اسرای دسته‌جمعی وی را به دست گرفتند. یکی از دیگر فارغ‌التحصیلان شیلی‌تبار این مدرسه در ترور "اورلاندو لتلیر" (اقتصاد دان، جامعه شناس و سیاستمدار سوسیالیت اهل کشور شیلی که در دولت "سالوادور آلنده" دیپلمات بود و با بمب‌گذاری در ماشین در واشنگتن ترور شد) و "رانی مافیت" ( فعال سیاسی آمریکا که هنگامی که با شوهرش و "اورلاندو لتلیر" سوار خودروی شخصی "لتلیر" بودند و قصد عزیمت به "موسسه مطالعات سیاسی" داشتند، در یک اقدام تروریستی کشته شد) در سال ۱۹۷۶ در واشنگتن دست داشت.

* قتل‌عام کنندگان هندوراسی و مکزیکی از دانش‌آموختگان مدرسه قاره‌های آمریکا

چهار نفر از پنج افسر فرمانده گردان ناشناخته " ۱۶-۳" در هندوراس که در دهه ۱۹۸۰ فرماندهی جوخه‌های مرگ در این کشور را به عهده داشتند نیز از این مدرسه فارغ‌التحصیل شده‌اند. افسری که در سال ۱۹۹۴، دستور قتل عام مردم در شهر "اوکوزینگو" مکزیک را داد نیز آموزش دیده همین مدرسه است.

* ترور مامور صلح کلمبیا به دست فارغ‌التحصیلان این مدرسه

در سال ۱۹۹۹، در گزارش حقوق بشر وزارت کشور آمریکا، نام دو تن دیگر از فارغ‌التحصیلان این مدرسه که مرتکب قتل عوامل ترور مامور صلح کلمبیا به نام "آلکس لوپرا" بودند، آمده بود. فوریه سال ۲۰۰۱، یکی دیگر از فارغ‌التحصیلان کلمبیایی این مدرسه، به جرم همدستی در شکنجه و قتل ۳۰ کشاورز روستایی دستگیر شد.

* آدم ربایی، ترور و قتل عام در پرونده فارغ‌التحصیلان این مدرسه

در سال ۲۰۰۰، دیده‌بان حقوق بشر افشا کرد که هفت نفر از دانش‌آموختگان قدیمی این مدرسه با راه‌اندازی گروه‌های شبه‌نظامی مرتکب جنایاتی از قبیل آدم‌ربایی، ترور، قتل و قتل عام شده بودند.

* انتشار هفت جزوه آموزشی این مرکز در سال ۱۹۹۶

در سال ۱۹۹۶ دولت آمریکا تحت فشار قرار گرفت و مجبور شد هفت جزوه آموزشی این مرکز آموزشی را منتشر کند. به گزارش مقاله‌ای در روزنامه نیویورک تایمز مورخ ۶ اکتبر ۱۹۹۶، در این جزوه‌های آموزشی ( خبرگزاری فارس در مطالب بعدی، اصل این جزوه‌ها یا گزارشی از مضمون آنها را منتشر خواهد کرد) "علاوه بر ارائه انواع آموزش‌ها و راهنمایی‌ها در مورد انجام اقدامات تروریستی، باج‌گیری، شکنجه، اعدام و قتل عام آموزش داده شده بود."

* منتقدان عملکرد این مرکز آموزشی را مصداق تعریف اف بی آی از تروریسم می‌دانند

معترضان به عملکرد این مرکز آموزش نظامی، بر پایه چنین مستنداتی و طبق تعریف "اف‌بی‌آی"از تروریسم، این مرکز را "مرکز آموزش و ترویج تروریسم" می‌دانند که مشارکت فعالی در نقض حقوق بشر و ترویج تروریسم در سرتاسر منطقه آمریکای لاتین داشته‌ است ؛ "اف‌بی‌آی"، تروریسم را " اقدام به اعمال خشونت‌آمیز... به قصد ارعاب و اعمال زور بر یک جمعیت غیر نظامی، اثرگذاری بر سیاست‌های یک دولت یا تاثیرگذاری بر نحوه رفتار یک دولت" تعریف می‌کند.

* تعداد قربانیان، چندین برابر تعداد کل قربانیان تروریسم علیه آمریکا

منتقدان می‌گویند تعداد قربانیانی که این مدرسه در طول ۶۵ سالی که از تاسیس آن می‌گذرد ایجاد کرده است، چندین برابر تعداد کل قربانیان حملات تروریستی انجام شده علیه آمریکا و بمب‌گذاری‌های انجام شده در سفارت‌خانه‌های این کشور بوده است؛ شواهد و مستندات علیه این مدرسه آنقدر زیاد بودند که آگوست امسال ۶۹ نفر از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا (دو نفر جمهوری خواه و شصت و هفت نفر دموکرات) با امضای نامه‌ای به "باراک اوباما" خواستار تعطیلی "مرکز همکاری‌های امنیتی در نیمکره غربی" شده‌اند؛ با این وجود "پابلو روئیز" سخنگوی سازمان "نظارت بر مدرسه قاره‌های آمریکا" ـ یک سازمان غیر دولتی فعال برای تعطیلی لین مدرسه ـ می‌گوید: "ما حصل تمام چنین تلاش‌هایی تا کنون این بوده است که این مدرسه از هنگام افتتاح تا کنون پنج بار تغییر نام داده است و تا کنون کوچکترین تغییری در محتوای برنامه‌های آموزشی آن به عمل نیامده است."

* یک فارغ‌التحصیل این مرکز معتقد است آموزش‌های این مرکز چندان قوی نیستند

اما پاره‌ای از مخالفان تعطیلی این مدرسه نیز چنین عنوان می‌کنند که آموزش‌های ارائه شده در این مدرسه چندان قوی نیستند که بتوانند کسی را مغزشویی کنند. یک آموزش دیده مکزیکی تبار این مرکز آموزشی با نام مستعار"سرهنگ زاراتا" که یکی از ۱۷۶۴ فارغ‌التحصیلان مکزیکی تبار این مرکز است، در مصاحبه با روزنامه "امریکا ایکانامیکا" (در شیلی) گفت : در "این مدرسه چیز خاصی ارائه نمی‌شود و حتی می‌توان بگویم که دوره‌های آموزشی آنها خیلی ضعیف است؛ بعید می‌دانم کسی با شرکت در دوره‌های این مرکز مغزشویی بشود." وی سپس می‌افزاید "اگر قرار است همه فارغ‌التحصیلان این مرکز، کودتاگر و تروریست بار بیایند، چرا در کشور کلمبیا و مکزیک کودتای ضد دولتی نداشته‌ایم، با آنکه این دو کشور اکثر دانشجویان رشته‌های نظامی اش را به این مرکز می‌فرستند؟"


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۴۶ قبل از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


صحت و سقم گزارش آمانو مورد تردید جدی کارشناسان است

خبرگزاری فارس: صحت و سقم گزارش آمانو مورد تردید جدی کارشناسان است

(( الکسندر اواراف کارشناس مسائل سیاسی روسیه ))

کارشناس مسائل هسته‌ای و سردبیر پایگاه اینترنتی AtomInfo روسیه با تاکید بر تکراری بودن گزارش آمانو صحت و سقم اطلاعات آژانس در این گزارش را مورد تردید جدی قرار داد و بر ضرورت نگاه عقلانی شورای حکام تاکید کرد.


"الکسندر اواراف" کارشناس مسائل سیاسی روسیه در گفت‌وگو با خبرنگار منطقه‌ای خبرگزاری فارس در آسیای مرکزی، با اشاره به عدم وجود دلایل قاطع در رابطه با اقدامات غیرقانونی ایران، تصریح کرد، متاسفانه در این گزارش به طور آگاهانه تلاش شده تا شرح و تفسیرها مربوط به برنامه هسته‌ای ایران به نحوی اتهام گونه مطرح شوند که به نظر من چنین کاری بی نتیجه خواهد بود.

وی گفت: همان‌گونه که منابع ما در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع می‌دهند، در نشست شورای حکام که قرار است در 17-18 نوامبر برگزار ‌شود، "بحث سنگینی" صورت خواهد گرفت و این بحث تا حد زیادی دورنمای تحولات در این رابطه را تعیین خواهد کرد.

چنانچه شورای حکام قطعنامه شدید‌اللحنی صادر کند، طرح موضوع اعمال تحریمات گسترده بر علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز بعید نخواهد بود. ولی اگر روش عقلانی ترجیح داده شود پس بازگشت به پشت میز مذاکرات امکان‌پذیر خواهد بود.

در زیر با متن کامل مصاحبه فارس با این کارشناس مسائل هسته‌ای و مسئول پایگاه اینترنتی AtomInfo روسیه آشنا می‌شوید.

فارس: شما تا کجا گزارش آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در رابطه با ادعای احتمال تلاش‌های ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را واقع‌بینانه و کارشناسانه می‌دانید؟

اواراف: در گزارش مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی "یوکیا آمانو" که در 8 نوامبر سال جاری میلادی منتشر شد، هیچ نوع اطلاعی که برای کارشناسان واقف از بحث پرونده هسته‌ای ایران، جدید و قابل توجه باشد، وجود ندارد. در اصل اطلاعات موجود در این گزارش قبلا از سوی رسانه‌ها منتشر شده است.

البته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک سازمان بانفوذ بوده و در آن متخصصان حرفه‌ای مشغول می‌باشند. اما با این وجود هنگام آشنایی با گزارش آژانس این سوال پیش می‌آید که صحت اطلاعات مطرح شده در آن چه‌طور تائید خواهد شد؟ همان گونه که مطلعید، این سوال را وزارت امور خارجه روسیه نیز مطرح کرده است.

البته به‌طور قاطع تائید کردن "تمایل برای دستیابی به چیزی" اگر غیر امکان نیست، پس در اصل بسیار سخت خواهد بود. در مورد ایران شواهدی مطرح می‌شود که صحت آن‌ها زیر سوال قرار داشته و شرح و تفسیرهایی نیز در این زمینه وجود دارد. متاسفانه در گزارش جدید آقای آمانو به نظر می‌رسد که به طور آگاهانه تلاش شده تا این شرح و تفسیرها به نحوی اتهام گونه مطرح شوند. به نظر من چنین کاری بی نتیجه خواهد بود.

فارس: این گزارش چه پیامدهای را می‌تواند به‌همراه داشته باشد؟

اواراف: به عنوان کارشناس فنی و مهندس هسته‌ای سابق ترجیح می‌دهم صحبت از موارد معلوم و مشخص را داشته باشم و دوست ندارم در رابطه با مسائل مبهم پیشبینی‌هایی انجام دهم. متاسفانه موارد معلوم و مشخص بسیار کم است. همان‌گونه که منابع ما در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع می‌دهند، در نشست شورای حکام که قرار است در 17-18 نوامبر برگزار ‌شود، "بحث مهمی" صورت خواهد گرفت و این بحث تا حد زیادی دورنمای تحولات در این رابطه را تعیین خواهد کرد.

چنانچه شورای حکام قطعنامه شدید‌اللحن صادر کند، طرح موضوع اعمال تحریمات گسترده بر علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز بعید نخواهد بود. ولی اگر روش عقلانی ترجیح داده شود پس بازگشت به پشت میز مذاکرات امکان‌پذیر خواهد بود.

فارس: آیا شما همکاری ایران و روسیه در عرصه انرژی هسته‌ای را رضایت‌بخش می‌دانید؟

اواراف: این همکاری را نمی‌توان کاملا رضایت‌بخش دانست زیرا اهداف از قبل ترسیم‌شده به صورت کامل تحقق پیدا نکردند. بر اساس موافقت‌نامه‌ای که در سال 1992 میان دولت‌های ایران و روسیه به امضا رسیده است، قرار بود چهار نیروگاه هسته‌ای (بلوک) ساخته شود. دولت روسیه زمان نخست‌وزیری "میخایل کاسیان‌اف" خواستار احداث شش نیروگاه بود ولی همان‌گونه که شاهد هستید تنها یک بلوک ساخته شد و بس.

البته همزمان با این بحث نباید پیچیدگی‌های مربوط به نیروگاه بوشهر در رابطه به تلفیق تکنولوژی هسته‌ای روسی و آلمانی را نادیده گرفت. این تجربه‌ای است که در دنیا نظیر ندارد. اینکه نیروگاه ساخته شد و تولید انرژی برق راه افتاد خود نتیجه بسیار مهم می‌باشد.

این بحث که چرا همکاری 2 کشور در این عرصه دارای ابعاد و آهنگی نمی‌باشد که مسکو و تهران انتظار دارند، دلایلی دارد و تنها به یکی از آنها اشاره می‌کنم که برای کارشناسان فنی مهم است. شاید شروع کار بر روی بلوک ناتمام آلمانی‌ها اشتباه بود و بهتر بود چنانچه احداث یک یا 2 نیروگاه انرژی هسته‌ای از صفر شروع می‌شد. اگر چنین کاری انجام می‌شد هم تحقق روند راحت‌تر صورت می‌گرفت و هم خیلی زودتر چند نیروگاه در خدمت رفاه مردم ایران قرار می‌گرفت.

فارس: به نظر شما چه ضرورتی به تقویت همکاری‌های منطقه‌ای ایران و روسیه وجود دارد؟

اواراف: نظر خصوصی من این است که 2 کشور بزرگ همسایه موظفند میان خود همکاری داشته باشند و مسلما خیر 2 کشور در همکاری آنها است.

فارس: چنانچه حمله آمریکا و اسرائیل به ایران صورت بگیرد، چه پیامدهایی برای منطقه خواهد داشت؟

اواراف: کارشناسان سیاسی در رابطه به پیامدهای احتمالی چنین اقدامی دیدگاه‌های متفاوت دارند. من نگران تحقق سناریویی هستم که بر اساس آن تاسیسات هسته‌ای ایران مورد حمله قرار گیرد. قابل پیشبینی است که اگر چنین کاری اتفاق بافتد ایران می‌تواند از معاهده NPT خارج شود و حق نیز خواهد داشت تا به مقابله به مثل برخیزد و متجاوزان را سرجای خود بنشاند.

به همین دلیل من به طور کامل از بیانیه‌های مکرر وزارت امور خارجه روسیه در رابطه به ضرورت دستیابی به راه حل صلح‌آمیز مسئله هسته‌ای ایران حمایت می‌کنم.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۴۳ قبل از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


آمریکا طراح اصلی سیاست های اتحادیه عرب / دخالت نظامی در سوریه از قبل طراحی شده بود

خبرگزاری فارس: آمریکا طراح اصلی سیاست های اتحادیه عرب / دخالت نظامی در سوریه از قبل طراحی شده بود

"عبدالباری عطوان" در سرمقاله دوشنبه روزنامه القدس العربی با اشاره به تصمیم اتحادیه عرب در تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه آن را اقدامی شتابزده دانست که باب دخالت های نظامی خارجی در سوریه را باز می‌کند.


"عبدالباری عطوان" سردبیر روزنامه القدس العربی در سرمقاله دوشنبه این روزنامه با اشاره به تصمیم اتحادیه عرب در تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه نوشت که ما امروز در شرایطی زندگی می کنیم که بیست سال پیش نیز در آن قرار داشتیم، در آن زمان این اتحادیه در قاهره تشکیل جلسه داد و بنا به خواست کشورهای غربی خواستار حمله به عراق برای بیرون کردن نیروهای این کشور از کویت شد.
شاید مبالغه نباشد که بگوییم اتفاقاتی که بعد از نشست تعلیق سوریه در قاهره افتاد نیز مانند همان اتفاقاتی بود که در سال 1990 روی داد، در آن زمان مشاجره ای میان طه یاسین رمضان رئیس هیئت عراقی در اتحادیه با شیخ صباح الحمد وزیر خارجه وقت کویت روی داد و این بار البته دو طرف منازعه یوسف احمد نماینده سوریه در اتحادیه عرب و شیخ حمد بن جاسم آل ثانی نخست وزیر و وزیر خارجه بودند.

عطوان در ادامه این سوال را مطرح کرد که آیا سوریه نیز سرنوشتی مانند عراق را خواهد داشت و در نهایت ارکان نظام کنونی خود را از هم پاشیده خواهد دید؟

آمریکا سیاست های اتحادیه عرب را رقم می زند

به نوشته القدس العربی تصمیم گیری شتابزده ای که در نشست فوق العاده دو روز قبل در اتحادیه عرب صورت گرفت، باب دخالت های نظامی خارجی در سوریه را تحت عنوان حمایت از ملت سوریه باز کرد، اتحادیه عرب در 20 سال اخیر – با چشم پوشی از مشروعیت یا عدم مشروعیت آن – تنها در ایجاد پوشش عربی بر حوادث منطقه ای نقش داشته است، این نقش یک بار خود را در عراق نشان داد و اخیرا نیز در لیبی نقش آفرینی کرد و در آینده ای نزدیک سوریه سومین ایستگاه خواهد بود، ایستگاه بعدی را نیز تنها خدا می داند.
این مقاله می افزاید: به نظر می رسد که در چند ماه یا چند سال اخیر طرح هایی برای سوریه از قبیل دخالت نظامی در این کشور تهیه شده است، چرا که عجله ای در این سطح در زمینه رفع مشروعیت از نظام سوریه در اتحادیه عرب، تصادفی نیست، این موضوع را باید به شتاب گسترده در زمینه هجمه شدید رسانه ای به سوریه، تشکیل ناگهانی شورای ملی این کشور و نشست های پی در پی اتحادیه عرب و تصمیم این اتحادیه در زمینه تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه افزود.

از سوی دیگر نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرده است که اتحادیه به دنبال راهکاری برای آن چیزی است که وی آن را حمایت از ملت سوریه نامیده است، البته او ماهیت این راهکار را توضیح نداده و نگفت که این راهکار عربی، آمریکایی یا اسلامی خواهد بود، اما با توجه به دخالت های آمریکا در منطقه به نظر می رسد راهکار آمریکایی یا راهکار اسلامی با مشارکت ترکیه احتمال بیشتری داشته باشد.

پیش بینی نتایج دخالت نظامی در سوریه مشکل است

سردبیر القدس العربی به این نکته اشاره می کند که پیش بینی نتایج تحرک نظامی در سوریه مشکل است و اگر ما بخواهیم سخنان برخی از رهبران مخالف سوریه را در زمینه برپایی مناطق بی طرف در مرزهای ترکیه و اردن بپذیریم، احتمالا بند اول از زنجیره بین المللی کردن موضوع سوریه همان برپایی این مناطق است، البته مشخص است که تلاش های زیادی برای جلوگیری از تبدیل شدن بحران سوریه به جنگ داخلی در این کشور صورت خواهد گرفت، چرا که این جنگ می تواند بویژه به کشورهای خلیج نیز کشیده شود و باید موضعی قاطع در این زمینه اتخاذ کرد.

دولت آمریکا از جنگ های عراق و افغانستان درس‌های زیادی گرفته است، مهمترین این درسها این است که می خواهد اعراب را به جنگ اعراب و مسلمانان را به جنگ مسلمانان بکشاند، او تنها می خواهد به همراه کشورهای غربی در این جنگ نقش حامی پشت پرده را داشته باشد و این موضوع به صورت خلاصه در لیبی به اجرا گذاشته شد.

سوریه مانند لیبی نیست

البته سوریه مانند لیبی نیست و آنچه در مورد لیبی اتفاق افتاد، نمی تواند در مورد سوریه نیز مطابقت داشته باشد، سوریه همچنان از حمایت و پشتیبانی داخلی برخوردار است و بخش زیادی از مردم این کشور به دلایل مختلف از بشار اسد حمایت می کنند، این کشور حامیان خارجی نظیر ایران و حزب الله و سپس روسیه و چین نیز دارد.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۲۸ قبل از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


نویسنده‌ای سعودی «سارکوزی» را امیرالمومنین نامید

خبرگزاری فارس: نویسنده‌ای سعودی «سارکوزی» را امیرالمومنین نامید

(( خلف الحربی نویسنده سعودی و وهابی ))

یک نویسنده سعودی در صفحه اجتماعی «توییتر» رئیس جمهوری فرانسه را که از پیشگامان حمله به لیبی و اکنون حملات سیاسی علیه سوریه است، مستحق لقب «امیرالمومنین» دانست.


«خلف الحربی» نویسنده سعودی و وهابی که مواضع جنجال‌برانگیزی دارد، در جدیدترین اظهارنظر خود در خصوص تحولات منطقه، با اشاره به پیشگامی فرانسه در حمله غربی به لیبی و کشتار مردم این کشور، «نیکلا سارکوزی» رئیس جمهوری فرانسه را مستحق لقب «امیر المومنین» دانست.

به گزارش «وئام»، خلف الحربی ستون‌نویس روزنامه عکاظ عربستان، رئیس جمهوری فرانسه را به دلیل نقش وی در اتفاقات لیبی و سوریه شایسته لقب امیر‌المومنین دانست و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا را «سلطان اُمرای مومنین» توصیف کرد.

وی در سخنانی در صفحه اجتماعی اینترنتی توییتر نوشت: حکام مسلمین بدون اینکه دلگیر شوید باید بگویم که کسی جز سارکوزی شایسته لقب امیرالمومنین نیست. او اولین کسی است که لیبی را تکان داد و امروز حمله [به سوریه] برای نجات شهر (مصیبت‌زده) حمص رهبری می‌کند.

این سخن الحربی با واکنش‌های منفی بسیاری در توییتر رو به رو شده است.

گفته می‌شود وی علت این سخن خود استناد به نامه نبی اکرم (ص) به هرقل (هراکلیتوس) دانست که پیامبر اعظم وی را بزرگ رم خطاب کرده است اما توضیح نداد که این موضوع چه ارتباطی به لقب امیرالمومنین دارد.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۲۵ قبل از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


افزایش دمای لپ‌تاپ موجب تولید مونواکسیدکربن می‌شود

خبرگزاری فارس: افزایش دمای لپ‌تاپ موجب تولید مونواکسیدکربن می‌شود

بر اثر حادثه رخ داده در آمریکا که منجر به مرگ یک جوان شد محققان دریافتند افزایش بیش از حد دمای لپ‌تاپ موجب تولید گاز سمی و کشنده مونواکسیدکربن می‌شود.


افزایش بیش از حد دمای لپ تاپ به‌ دلیل این‌که فن دستگاه بسیار گرم می‌شود و قابلیت خنک کردن سیستم را نخواهد داشت موجب تولید گاز مونواکسید کربن می‌شود که کشنده و بی‌بو است و باعث خفگی می‌شود.

در صورت افزایش بیش از حد دمای فن ممکن است دستگاه دچار آتش سوزی شود و خطرات دیگری را به دنبال دارد.

در یکی از این موارد حادثه‌ساز جوانی 25 ساله در آمریکا در اثر چنین واقعه‌ای جان خود را از دست داد ضمن این‌که منزل وی نیز دچار آتش سوزی شد.

باتوجه به این موارد باید از قرار گرفتن دستگاه در کنار موادی که دمای دستگاه را انتقال نمی‌دهند و موجب افزایش دمای آن می‌شو‌ند اجتناب کرد.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۲۴ قبل از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


خرسندی اسرائیل و آمریکا از انتخاب سلیمان به سمت مشاور امنیت ملی عربستان

خبرگزاری فارس: خرسندی اسرائیل و آمریکا از انتخاب سلیمان به سمت مشاور امنیت ملی عربستان

(( عمر سلیمان مشاور امنیت ملی نایف بن عبد العزیز ولی عهد جدید عربستان سعودی )) 

رسانه‌های اسرائیلی از ابراز خرسندی مقامات این رژیم و آمریکا از اخبار منتشر شده مبنی بر انتخاب رئیس سابق سرویس اطلاعات و امنیت حسنی مبارک به سمت مشاور امنیت ملی عربستان خبر دادند.


به نقل از پایگاه خبری الفجر، گزارش منتشره توسط کانال ده تلویزیون اسرائیل حکایت از این دارد که مقامات اسرائیلی و آمریکایی از انتخاب عمر سلیمان به عنوان مشاور امنیت ملی نایف بن عبد العزیز، ولی عهد جدید عربستان سعودی بسیار خرسند هستند.

این گزارش تاکید می‌کند، با این‌که صحت این خبر هنوز تایید نشده است، اما برخی از منابع غربی تاکید کرده‌اند که نایف تمایل زیادی به چنین انتخابی دارد.

پس از آن کانال ده تلویزیون اسرائیل گزارشی از زندگی عمر سلیمان را که در مصر به "مرد آهنین" و به رابطه نزدیکش با موساد و سیا و نقض آشکار حقوق شهروندان مصری معروف است، را به تصویر کشید.

این گزارش علت ابراز خرسندی مقامات صهیونیستی از انتخاب عمر سلیمان به عنوان مشاور امنیت ملی نایف را گرایشات سابق نایف ملاحظه می‌کنند که اعتقاد دارد، اسرائیل در حوادث 11 سپتامبر 2001 دست داشته است و انتخاب سلیمان با توجه به نزدیکی‌اش به تل‌آویو به معنای تاثیر گذاشتن بر دیدگاه‌های نایف و همسو سازی آن با سیاست‌های صهیونیستی است.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۲۳ قبل از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


شکنجه وحشتناک «مجاهد وهبان» شاعر انقلابی یمن

خبرگزاری فارس: شکنجه وحشتناک «مجاهد وهبان» شاعر انقلابی یمن

در ادامه حمله به شعرای انقلابی یمن به دو شاعر دیگری یمنی از جمله «مجاهد وهبان» شاعر انقلابی یمن حمله شده و وی تحت شکنجه قرار گرفته است.


به نقل از خبرگزاری شعر و ادب عربی، حمله به شعرا و ادبای یمنی حامی انقلاب مردمی این کشور پس از ماه‌ها همچنان ادامه دارد.
بنابر این گزارش شاعر یمنی «مجاهد وهبان» اعلام کرده است در زندان‌های امنیتی رژیم علی عبدالله صالح تحت شکنجه قرار گرفته است.
وی اعلام کرده است که پس از خروج از میدان التغییر محل انقلابیون یمنی و پس از قرائت شعری در مخالفت با علی عبدالله صالح ربوده شده است.
وهبان عنوان کرده است که ماموران امنیتی رژیم صالح در میانه راه چشمان و دستان او را بسته‌اند و در حالی که او را تهدید به مرگ می‌کرده‌اند به زندانی ناشناس منتقل شده است.
وی در نشستی خبری در حالی که این سخنان را می‌گفت، تاکید کرد که 14 روز را در زیرزمین و در اتاقی تاریک گذرانده است.
این شاعر یمنی گفته است که برای آزادی خود تلاش کرده است تا به زندانبانان خود پول دهد که آنها نیز پول را دریافت کرده اما نه تنها او را آزاد نکرده بلکه مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند تا جایی که از فرط شکنجه و سوء تغذیه به کما فرو رفته است.
وی گفته است که نهایتا او را به بیمارستان برده و پس از درمان وی را چشم بسته در خیابان‌های شهر تعز رها کرده‌اند.
بنابر این گزارش شعرا و اهالی فرهنگ یمن همچنین دیروز در بیانیه‌ای اقدامات وحشیانه صورت گرفته در حق نویسنده و ادیب یمنی «عبدالکریم الخیوانی» در مصر را محکوم کردند.
بنابر این گزارش این شاعر و ادیب یمنی پیش از این از مخالفان جنگ‌های ششگانه صعده بوده است و سال‌ها در زندان‌های صنعا بوده است و گفته شده حمایت‌های او از انقلاب مردم یمن موجب حمله به او توسط گروهی مجهول الهویه در مصر شده است.
به گزارش فارس، حمله به شعرا و نویسندگان در 9 ماه گذشته از آغاز انقلاب مردم یمن قطع نشده است به گونه‌ای که پیش از این «صلاح دکاک» شاعر و روزنامه‌نگار یمنی در تروری ناموفق مجروح شد.
همچنین یک گروه مسلح «طارق کرمان» شاعر، نویسنده و خبرنگار یمنی که برادر یکی از رهبران جوان انقلاب یمن است را در مکانی نامعلوم در شهر تعز ربوده بودند.
همچنین «ولید الرمیشی» در اوایل ماه می (نیمه اردیبهشت) توسط عده‌ای ناشناس ربوده شده بود و پس از چند روز با زبان بریده در خیابان‌های شهر «تعز» شهری که انقلاب یمن از آنجا آغاز شد، پیدا شد.
این در حالی است که تاکنون چندین شاعر و ادیب مورد حمله قرار گرفته‌اند که حمله به ساختمان «انجمن ادبا و نویسندگان یمن» و «هدى العطاس» و «اروى عثمان» از ادبای انقلابی یمن از جمله آنها بوده است.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۲۱ قبل از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


زوایای پنهان جامعه سعودی/ گسترش پدیده حلبی آبادی‌ها و پدیده فساد

خبرگزاری فارس: زوایای پنهان جامعه سعودی/ گسترش پدیده حلبی آبادی‌ها و پدیده فساد

برخلاف آنچه تصور می‌شود،‌ شرایط زندگی در عربستان به قدری برای شهروندان این کشور سخت و طاقت‌فرسا شده که بسیاری زندگی در این کشور را غیرممکن می‌بینند، اگرچه رسانه‌های عربی وابسته به آل‌سعود تلاش خود را بکار می‌بندند تا این حقایق هیچ‌گاه به بیرون درز پیدا نکند.


زندگی در عربستان سعودی با اسرار و مشکلات بسیار زیادی همراه است که رسانه‌های این کشور تلاش بسیار می‌کنند، یا آنها را مخفی کنند یا از میزان و اهمیت آن بکاهند و در این میان شبکه‌های ماهواره‌ای عربی وابسته به عربستان سعودی که با پول‌های آل‌سعود فعالیت می‌کنند، نقش بسزایی در این میان ایفا می‌کنند.

* گسترش پدیده حلبی آبادی‌ها

بسیاری از شهروندان سعودی که در جده زندگی می‌کنند، اوضاع زندگی در این کشور را بسیار بد توصیف کرده‌اند، و برخی از آنها نخواستند نامشان فاش شود، از گسترش پدیده حلبی‌ آبادی‌ها در این شهرهای این کشور به ویژه در منطقه الشرقیه جده و کوی العوامیه سخن می‌گویند.

* رواج ارتشا و تقدم رابطه بر ضابطه

همچنین این شهروندان از گسترش پدیده رشوه‌گیری و مقدم بودن رابطه بر ضابطه سخن می‌گویند،‌ به عنوان مثال س.ع شهروند سعودی می‌گوید، این پدیده نه تنها در عربستان که در دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیز به شکلی قابل توجه گسترش پیدا کرده است و در این باره تاکید می‌کنند،‌ درحالی‌که هزینه گرفتن اقامت در عربستان سعودی به بیش از 300 تا 400 دلار نمی‌رسد، اگر شهروندی بخواهد در این زمینه اقدام کند، ادارات وابسته مبلغی حدود 4 تا 5 هزار دلار از متقاضیان پول دریافت می‌کنند.
افزون بر آن این شهروند سعودی در ادامه می‌افزاید: درحالی‌که بر اساس قوانین کشور شهروندان سعودی هر 5 سال یک‌بار مجاز به رفتن به مکه برای ادای فریضه حج می‌شوند، برخی از شهروندان این مجوزها را با قیمت چند برابر از برخی مسئولان خریداری می‌‌کنند.

* خریدن نیروهای معارض با پول

س. ع می‌افزاید: رژیم سعودی تلاش می‌کند، برخی از نویسندگان و روزنامه‌نگاران و خبرنگاران معارض را با پول بخرد و نمونه‌هایی سراغ داریم که قبلا جزو معارضان بوده، اما هم اکنون در روزنامه‌های سعودی برای رژیم قلم می‌زنند، غیر از آن آل‌سعود از ترس پای گذاشتن انقلاب‌های عربی به عربستان اقدام به دادن برخی پست‌ها به برخی چهره‌ها و شخصیت‌های خارج از خاندان اما نزدیک به آنها و همساز با خط مشی حکومت کرده، همچنین حقوق کارمندان و اوضاع اقتصادی را بهبود بخشیده و تمام این کارها نه به خاطر ملت که از بیم اعتراض‌های مردمی صورت گرفته است.

* تعمیم آموزه‌های وهابیت در مراکز آموزشی

در بعد آموزش و پرورش این شهروند تاکید می‌کند که در سیستم آموزشی عربستان سعودی بگونه‌ای وضع شده که در تمام مراحل تحصیل آیین وهابیت را در میان دانش‌آموزان و دانشجویان تعمیم و گسترش دهد و در این باره به این بهانه توسل جسته می‌شود که چون آیین آل‌سعود حنبلی است باید این آیین در تمام مدارس و مراکز آموزشی تدریس شود، بدون آنکه مذاهب دیگر یا پیروان آنها مد نظر قرار گیرند، اما مشکل اساسی در این نهفته است که مدهب حنبلی تمام مذاهب و آیین‌های دیگر از جمله تشیع و تسنن را نه تنها قبول نمی‌کند،‌ بلکه تکفیر می‌نماید و این ستم بزرگی است که بر ملت عربستان روا داشته می شود،‌با این حال کسی فراموش نمی‌کند که جریان وهابیت که هم اکنون بر عربستان حاکم است، در نتیجه ائتلافی که 200 سال پیش میان محمد بن سعود و محمد بن عبد الوهاب صورت گرفت بر کشور کم کم حاکم شد تا این‌که هم اکنون به این وضعیت رسیدیم.

* تلاش عربستان برای بدست گرفتن رهبری کشورهای عرب حوزه خلیج فارس

اما درباره نقشی رهبری که عربستان تلاش می‌کند،‌ میان کشورهای عربی ایفا کند، این شهروند سعودی می‌گوید که عربستان سعودی سال‌هاست که تلاش می‌کند، رهبری کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را بدست گیرد و در این راه برخی از این کشورها به دلیل واهمه‌ای که از آل‌سعود دارند، تن به این خفت داده‌اند، به جز کشور عمان که تلاش کرده در تصمیم‌گیری‌ها همچنان مستقل عمل کند و تن به خواسته‌های عربستان ندهد.

* اختلاف حاکم بر آل‌سعود و بروز فساد اخلاقی در جامعه

درباره اختلافات حاکم میان آل‌سعود نیز این شهروند سعودی معتقد است، جریان وهابی در داخل با مشکلاتی مواجه است و هم اکنون به دو جریان فکری تقسیم شده است و می‌افزاید: جدای از طبقه حاکمه مردم نیز در عربستان با فروپاشی و فساد اخلاقی مواجه هستند و تمام نشانه‌های اسلامی که در کشور به چشم می‌خورند ظاهری بوده و به هیچ یک از آنها عمل نمی‌شود، مثلا درحالی که پیش از این مردم عربستان هنگامی‌که صدای اذان به گوششان می‌رسید، مغازه‌ها را ترک می‌کردند و برای ادای فریضه نماز به مساجد می‌رفتند، هم اکنون این کار جز با حضور ماموران امر به معروف و نهی از منکر ممکن نمی‌گردد و حتی در موارد بسیاری مشاهده شده که صاحبان مغازه‌ها، دکان‌های خود را قفل می‌کنند و به داخل آنها پناه می‌برند و این‌ها همه به دلیل سوء برداشت و فهمی است که از دین میان مردم به وجود آمده و عامل آن آیین وهابیت و آل‌سعود است که چنین درکی از مذهب را به مردم القا کرده‌اند.

در منطقه الشرقیه در جده عربستان دختران جوان مشاهده می شوند که علنا فساد اخلاقی خود را در خیابان‌ها دنبال می‌کنند و اینها صحنه‌های ساده و کوچکی از وضعیت حاکم بر زنان عربستان سعودی از یک سو و جامعه عربستان از سوی دیگر است.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۱۸ قبل از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


10 ضربه شلاق برای زن عربستانی به اتهام رانندگی

خبرگزاری فارس: 10 ضربه شلاق برای زن عربستانی به اتهام رانندگی

یک زن عربستانی بر اساس رای دادگاهی در شهر جده، به اتهام رانندگی به تحمل ۱۰ ضربه شلاق محکوم شد.


منابع عربستانی اعلام کردند که «شیماء جستنیه» حکمی قانونی از دادگاهی در جده دریافت کرده است که بر اساس آن وی محکوم به تحمل ۱۰ ضربه شلاق شده است.

بنا بر اعلام منابع مطلع، قاضی دادگاه در این حکم خود استناد به قانونی موسوم به مخالفت با پادشاه عربستان کرده بیش از ۲۰ سال قبل تصویب شده است.

روزنامه الحیات نیز با اعلام این خبر تاکید کرد که روز شنبه گذشته (12 نوامبر) حکم شیماء صادر شده است و این زن نیز دریافت این حکم را تایید کرد.

شیماء به روزنامه الحیات اعلام کرد: هنوز نیاز به فکر کردن دارم و باید با وکیل خود مشورت کنم. این موضوع ادامه دارد.

صدر صک شرعی یقضی بجلد فتاة عشر جلدات لقیادتها سیارة فی جدة الصیف الماضی. وقالت شیماء جستنیة لـ «الحیاة» أمس ان «الصک الشرعی الذی صدر فیه حکم بعشر جلدات بسبب مخالفتی لولی الأمر». وأکدت أنها حصلت على نسخة من الصک الشرعی أول من أمس (السبت).

برخی منابع خبری نیز اعلام کردند که چندی پیش شاه عربستان در دستوری وی را از تحمل مجازات عفو کرده بود اما این حکم بر خلاف این دستور صادر شده است.

در حالی که شاه عربستان تحت فشارهای مختلف اخیرا از حقوق زنان در شرکت در انتخابات و رای دادن و نامزد شدن سخن گفته است، اما موضوع حقوق زنان برای رانندگی هنوز لاینحل باقی مانده و جریان وهابی در عربستان بشدت مخالف چنین اقدامی از طرف زنان است.

پیش از این نیز چندین زن عربستانی برای گرفتن حقوق خود از زنان عربستانی خواسته‌ بودند تا در روز مشخصی همه سوار بر خودرو در خیابان‌های عربستان اعتراض خود را نشان بدهند. اما تاکنون زنان بسیاری به دلیل این اتهام محاکمه شده‌اند.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۱۷ قبل از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


تعلیق عضویت سوریه تیر خلاصی بر پیکر اتحادیه عرب است

خبرگزاری فارس: تعلیق عضویت سوریه تیر خلاصی بر پیکر اتحادیه عرب است

(( سیدمحمدصادق الحسینی یک کارشناس مسائل خاورمیانه ))

یک کارشناس مسائل خاورمیانه تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب را تهاجم آمریکایی- صهیونیستی دانست و گفت : این تصمیم تیر خلاص را به پیکر اتحادیه عرب زد.


سیدمحمدصادق الحسینی در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌‌الملل خبرگزاری فارس در ارتباط با تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب گفت: این تصمیم تیر خلاص را به اتحادیه عرب شلیک کرد. اتفاق خطرناکی که در نشست اخیر اتحادیه عرب رخ داد، یک تهاجم آمریکایی - صهیونیستی علیه سوریه بود که توسط قطر انجام شد. ناظران سیاسی در این نکته شکی ندارند که امیر قطر از سوی صهیونیست‌ها و آمریکا مأموریت یافته است تا علیه سوریه دست به تهاجم زند.

هدف اتحادیه عرب شعله‌ور کردن جنگ داخلی در سوریه است

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره افزایش فشارهای سیاسی اتحادیه عرب علیه دمشق گفت: این تهاجم مقدمه‌ای است برای شعله‌ور ساختن جنگ داخلی در سوریه است چرا که در بیانیه اتحادیه عرب ارتش سوریه دعوت به نافرمانی شده و از مخالفان این کشور نیز خواسته شده است تا علیه دولت دمشق قیام کنند. دعوت به جنگ داخلی در حالی صورت می‌گیرد که ناتو، آمریکا و ترکیه نتوانسته‌اند بسترهای لازم را برای یک اقدام نظامی علیه سوریه فراهم کنند.

نقش خطرناک قطر علیه کشورهای منطقه

وی در پاسخ به این سؤال چرا مأموریت تهاجم علیه سوریه به قطر واگذار شده است، گفت: این کشور کوچک با پول زیادی که در اختیار دارد می‌تواند برنامه‌های آمریکایی و صهیونیستی را علیه سوریه به اجرا بگذارد. اکنون احزاب و گروه‌های اصلی و ملی عربی نسبت به نقشی که قطر در حال اجرای آن است، هشدار داده‌اند. نمونه‌‌ها نقش‌آفرینی خطرناک قطر در تحولات تونس، لیبی به خوبی قابل مشاهده است. مثلاً دست کم ۴ گروه اصلی تونس با هشدار دادن نسبت به توطئه‌‌های دوحه در این کشور اعلام کردند چنانچه امیر قطر بخواهد در مجلس مؤسسان حاضر شود به خیابان‌ها خواهند ریخت و مانع حضور او در تونس می‌شوند یا کسانی که در دولت انتقالی لیبی حضور دارند، قطر را به طرفداری از یک گروه علیه گروه دیگر و برافروختن جنگ داخلی متهم کرده‌اند.

مدیریت کشورهای میانه‌رو عربی توسط آمریکا

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه در بخش دیگر از این گفت‌وگو با تأیید اینکه نوک پیکان حملات رسانه‌ای عربستان علیه سوریه است، گفت: اکنون کشورهایی مثل عربستان، اردن، قطر که به کشورهای میانه‌رو عربی معروف هستند، از سوی "جفری فلتمن" معاون وزیر خارجه آمریکا مدیریت می‌شوند. البته قبلاً ترکیه و عربستان مأموریت تشدید فشارهای سیاسی علیه سوریه را به عهده داشتند اما فلتمن این مأموریت را به قطر واگذار کرده است.

توافق دمشق و اتحادیه عرب آتش بس موقت بود

وی در ارتباط با درخواست جدید سوریه برای مذاکره با اتحادیه عرب گفت: توافق دو هفته‌ای که میان دمشق و اتحادیه عرب حاصل شد، در حقیقت یک نوع آتش‌بس موقت بود. آمریکا احساس کرد قادر به سرنگونی دولت بشار اسد نیست و از طرفی با اپوزیسیونی همکاری دارد که فاقد هرگونه وحدتی است و تاکنون هیچ اقدام مهمی انجام نداده است.

دولت سوریه اهداف اتحادیه عرب را در برابر افکار عمومی سوریه رو کرد

این کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه افزود: از طرفی این آتش‌بس فرصتی در اختیار سوریه قرارداد تا تمام برگه‌های اتحادیه عرب را در برابر افکار عمومی ملت سوریه و جهان عرب آشکار سازد. تعلیق عضویت سوریه ماهیت اتحادیه عرب را آشکار ساخت. به همین دلیل شاهد بودیم ملت سوریه با حضور گسترده در خیابان‌های شهرهای مختلف این مصوبه را محکوم کردند و این زیرکی دولت دمشق را می‌رساند که اختلاف میان دمشق - اتحادیه عرب را به اختلاف ملت سوریه با اتحادیه عرب تبدیل ساخت.

دولت سوریه برخاسته از مردم این کشور است

وی در پاسخ به این سؤال که در رسانه‌ها و محافل سیاسی برخی کشورهای عربی و غربی ممکن است تظاهرات مردم سوریه را دولتی جلوه دهند، گفت: این تظاهرات به هیچ‌وجه دولتی نبود فقط این شبکه الجزیره و العربیه این مسائل را مطرح کرده‌اند. اینها حرف‌هایی است که درباره تظاهرات مردم ایران نیز مطرح می‌کنند. مگر می‌شود دولتی ۱۸میلیون نفر را در سراسر این کشور به خیابان‌ها بیاورد. اگر بشار اسد چنین قدرتی دارد این نوش‌جانش. این دولت متعلق به این مردم است و این مردم برای این حاکم است.

پیروز نهایی دولت و ملت سوریه هستند

صادق الحسینی درباره آینده تحولات سوریه چالش اتحادیه عرب و سوریه گفت: سوریه دعوت به کنفرانس سران کرده و هم از اتحادیه عرب خواسته هیئت خود را به دمشق اعزام کند. اگر این دعوت‌ها قبول نشود این نشان می‌دهد که یک توطئه علیه سوریه در جریان است و این سبب می‌شود دستان اتحادیه عرب رو شود. البته ممکن است در اثر همین فشارها دولت و ملت سوریه از طریق مذاکره به یک راه حل برسند و اصلاحات مناسب این ملت انجام شود و در نهایت، این ملت و دولت سوریه است که سربلند از این میدان بیرون خواهد آمد.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۱۴ قبل از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


لبنان قربانی عملیات تروریستی آمریکاست/اعراب جرات انتشار این اسناد را ندارند

خبرگزاری فارس: لبنان قربانی عملیات تروریستی آمریکاست/اعراب جرات انتشار این اسناد را ندارند

(( امین حطیط سرتیپ بازنشسته ستاد مشترک ارتش لبنان ))

سرتیپ بازنشسته ستاد مشترک ارتش لبنان با بیان اینکه بیروت یکی از قربانیان عملیات‌های تروریستی آمریکا است گفت: اسناد این عملیات‌ها نزد دولت لبنان موجود است.


"امین حطیط "در گفت‌گو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری فارس، با بیان اینکه لبنان یکی از کشورهایی است که قربانی عملیات‌های تروریستی آمریکا شده ‌است گفت:‌ یکی از عملیات‌های تروریستی آمریکا در لبنان که اسناد آن نیز موجود است مربوط به تلاش واشنتگن برای ترور مرحوم علامه "سید محمد حسین فضل‌الله" است. آمریکا از طریق "سی. آی .ای" کوشید تا این روحانی برجسته لبنانی را ترور کند. اسناد این ترور نزد دولت لبنان موجود است.

عدم انتشار اسناد عملیات تروریستی آمریکا در رسانه‌ها

این سرتیپ بازنشسته ستاد مشترک ارتش لبنان درباره برخی عملیات‌ تروریستی آمریکا در بیروت گفت: سخنان زیادی درباره عملیات تروریستی آمریکا در لبنان به گوش می‌رسد. ائتلاف 14 مارس که از جمله گروه‌های وابسته به آمریکاست وارد فاز عملیات تروریستی شد و چندین عملیات تروریستی در لبنان انجام داد که یکی از آنها را می‌توان به ترور "خلیل جبران توینی" از نویسندگان برجسته این کشور اشاره کرد. البته اسناد این چنین ترورها‌یی در رسانه‌ها منتشر نشده است.

کشورهای عربی جرات انتشار اسناد عملیات تروریستی آمریکا را ندارد

این کارشناس مسائل نظامی و امنیتی خاورمیانه تصریح کرد: آمریکا در بیشتر کشورهای عربی اقدام به عملیات تروریستی کرده است و اسناد این عملیات‌ها نزد دولت‌های مزبور وجود دارد اما این دولت‌ها جرات انتشار آن را ندارند.


واشنگتن از گروههای مبارز به عنوان ترویست یاد می‌کند

این کارشناس مسائل راهبردی خاورمیانه درباره سیاست آمریکا در نامگذاری مبارزان به عنوان "تروریست" و جاسوسان و تروریست‌ها وابسته به خود به عنوان "گردشگر" گفت: چنانچه اقدام خشونت آمیزی بر اساس منافع کاخ سفید باشد، آمریکا از آن اقدام به عنوان عملیات تروریستی نام نمی‌برد. اما اگر ملت‌ها برای حمایت از حقوق خود اقدام به عملیات خشونت آمیز اقدام بکنند و این عملیات برخلاف منافع کاخ سفید باشد، آمریکا از آن به عنوان عملیات تروریستی یاد می‌کند.
بنابراین، ملاک نامگذاری یک اقدام خشونت‌آمیز برای آمریکا منافع این کشور است نه اینکه واقعیت و حقیقت آن عمل.

حطیط در پایان تصریح کرد: ،ما هیچ ارزشی برای نامگذاری آمریکا قائل نیستیم چرا که چنین نامگذاری بر اساس منافع واشنگتن صورت می‌گیرد نه حقیقت.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۱۲ قبل از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


خروج سوریه از اتحادیه عرب قوت گرفت/احتمال تشکیل گروهی مستقل

خبرگزاری فارس: خروج سوریه از اتحادیه عرب قوت گرفت/احتمال تشکیل گروهی مستقل

یک کارشناس مسائل سیاسی از احتمال خارج شدن سوریه و یمن از اتحادیه عرب در روزهای آینده خبر داد و تاکید کرد که ممکن است با برخی کشورهای دیگر گروهی مستقل تشکیل بدهد.


یک کارشناس سیاسی عرب با اشاره به رویکرد خصمانه اتحادیه عرب علیه سوریه که با صحنه‌گردانی قطر، عضویت سوریه در آن به تعلیق درآمد، تاکید کرد که ممکن است سوریه از این اتحادیه خارج شود.

نضال حماده نویسنده و تحلیلگر مسائل سیاسی روز، در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم، اعلام کرد: احتمال دارد در روزهای آینده سوریه از اتحادیه عرب خارج شود و یمن نیز در این زمینه به سوریه ملحق شود. این در حالی است که عربستان و کشورهای غربی فشارهای شدیدی به یمن برای ممانعت از این اقدام وارد می‌کنند.

اتحادیه عرب عصر روز شنبه (12 نوامبر) در اقدامی خصمانه علیه سوریه که تحلیلگران آن را در راستای خواسته آمریکا ارزیابی کردند، عضویت سوریه در اتحادیه عرب را به بهانه آنچه خشونت علیه اعتراضات در سوریه می‌خوانند به تعلیق در آوردند تا دمشق را تحت فشاری مضاعف قرار بدهند.

حماده درباره دلایل اقدام احتمالی سوریه گفت: به دنبال تصمیم اتحادیه عرب مبنی بر تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه، در فرانسه زمزمه‌هایی مبنی بر خروج دمشق از اتحادیه عرب وجود دارد و پیش‌بینی‌ها از احتمال اعلام این امر از سوی سوریه در یک هفته یا 10 روز آینده حکایت دارد.

این نویسنده و تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: عربستان و غرب، یمن را بشدت تحت فشار قرار داده‌اند تا در این زمینه از سوریه دنباله‌روی نکند.

احتمال تشکیل گروه عربی مستقل از اتحادیه عرب

حماده همچنین گفت: سوریه از اتحادیه عرب خارج خواهد شد و تلاش خواهد کرد به همراه برخی کشورهای عربی دیگر گروهی مستقل از اتحادیه عرب تشکیل دهد زیرا این اتحادیه به ابزار دست آمریکا تبدیل شده است.

حماده با اشاره غیبت کشورهای تأثیرگذار در اتحادیه عرب مانند مصر، الجزایر و سوریه از صحنه، گفت: این امر زمینه را برای میدان‌داری قطر فراهم کرده است.

این نویسنده و تحلیلگر سیاسی افزود: هیأت قطر در اتحادیه عرب، اذعان کرد که آمریکا تصمیم گرفته است که قبل از خروج از عراق وضعیت را در سوریه تغییر دهد.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۱۱ قبل از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


در صورت ماجراجوئی اسرائیل علیه ایران نیروگاه "دیمونا" هدف قرار می‌گیرد

خبرگزاری فارس: در صورت ماجراجوئی اسرائیل علیه ایران نیروگاه "دیمونا" هدف قرار می‌گیرد

یک کارشناس نظامی فلسطین با اشاره به عدم توانایی رژیم صهیونیستی برای حمله به تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که در صورت اقدام این رژیم به ماجراجویی علیه ایران نیروگاه هسته‌ای دیمونا بمباران خواهد شد.


سرلشگر"واصف عریقات" در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در غزه با اشاره به اینکه اسرائیل هم‌پیمانی برای حمله به ایران پیدا نمی‌کند؛ گفت: اسرائیل سعی کرد که آمریکا را با خود همراه کند اما پاسخ "لئون پانتا" وزیر دفاع آمریکا در این باره روشن بود، وی در یک کنفرانس خبری هشدار داد که هر گونه اقدام نظامی علیه تهران نتایج خطرناکی برای منطقه به دنبال خواهد داشت.


اسرائیل توانایی عملی کردن تهدیدات خود را ندارد

وی افزود: اسرائیل برای حمله به ایران جدی است و این را می‌توان از بسیاری از نشانه‌های آن استنباط کرد و شاید بارزترین آن همان اظهارات"بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی باشد که وقتی به قدرت رسید به هواداران خود قول داد که از "شر برنامه هسته‌ای ایران" رهایی یابد ؛ اما بین تمایل برای انجام کار تا توانایی برای انجام آن فاصله وجود دارد.
سرلشگر عریقات تاکید کرد که اسرائیل نگران، سرگردان و ناتوان برای اتخاذ تصمیم برای صلح و یا برای جنگ است.
وی تصریح کرد: اسرائیل سعی دارد از شرایط کنونی اعم از ضعف آمریکا، پاییز اقتصاد اروپا، بهار عربی و تحولات در منطقه بهره‌برداری کرده و به بالاترین حد اعمال تحریم‌ها علیه ایران دست یابد و کمک‌ها و حمایت‌های بیشتری در این زمینه کسب کند و از طرف دیگر انزوا و ناکامی‌های خود در سطح دیپلماتیک و یا در رابطه با توسعه مبارزات فلسطینیان را کاهش دهد.


موجودیت اسرائیل بر قدرت نظامی آن استوار است

این کارشناس نظامی فلسطین همچنین اظهار داشت: اسرائیل به خوبی می‌داند که موجودیت آن بر قدرت نظامی استوار است و در نتیجه قدرت یافتن طرف دیگری در منطقه را نمی‌پذیرد زیرا آن را خطری برای موجودیت خود می‌داند بویژه آنکه با اصل همزیستی در محیط عربی و اسلامی مخالف است.
وی گفت: اسرائیل نمی‌خواهد هیچ کشوری در خاورمیانه از لحاظ قدرت نظامی و تکنولوژیکی برتر از آن باشد در حالی که تحول عظیم با شتاب زیاد در توانایی‌های ایران بویژه در زمینه موشک‌های دوربرد دیده می‌شود.
سرلشگر عریقات که به مدت بیش از 20 سال به عنوان فرمانده یگان توپخانه‌ای خدمت کرده است، در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران به حدی توسعه و پیشرفت کرده است در مقابل می‌تواند با هر هجومی مقابله کند و از سوی دیگر موقعیت جغرافیایی ایران و دوری مسافت آن از اسرائیل راه هر گونه تجاوز به آن را می‌بندد و گذشته از آن ایران از تجربه نظامی و توان بالای جنگی برخوردار است.


در صورت حمله به ایران نیروگاه دیمونا بمباران می‌شود

سرلشگر عریقات همچنین متذکر شد: شاید دولت نتانیاهو دست به ماجراجویی نظامی بزند تا به ترتیب ناکامی‌های خود را سرپوش گذاشته و بحران‌های خود را صادر کند اما این امر بدون تردید اسرائیل را به شکست می‌کشاند و هر گونه تجاوز به ایران هزینه سنگینی برای اسرائیل دربر خواهد داشت و "دیمونا" نیروگاه هسته‌ای آن بمباران خواهد شد، اگر تاسیسات هسته‌ای صلح‌آمیز ایران بمباران شود چه چیزی مانع بمباران نیروگاه دیمونای اسرائیل خواهد شد؟ این منطق عقلانی است و حق جمهوری اسلامی ایران است.


آتش جنگ‌های بزرگ با جرقه‌های کوچک شعله‌ور می‌شود

این کارشناس نظامی فلسطین در واکنش به اظهارات اخیر سید"حسن نصرالله" دبیرکل حزب‌الله لبنان مبنی بر اینکه جنگ علیه سوریه یا ایران کل منطقه را درگیر خواهد کرد، اظهار داشت: عملا آتش بزرگ از یک جرقه کوچک بوجود می‌آید.
وی افزود: به عنوان مثال جنگ جهانی اول از توهین یک شاهزاده اتریشی آغاز شد؛ جنگ‌های بزرگ با جرقه‌های کوچک شعله‌ور می‌شوند، شاید وضعیتی پیش آید و ائتلاف‌هایی تشکیل شود که نتایجی کاملا مغایر با آنچه که پیش‌بینی شده بود، واقع شود.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۹ قبل از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


گفت‌وگوی ولیعهد عربستان با مبارک/نایف برای طلب عفو به قاهره می‌رود

خبرگزاری فارس: گفت‌وگوی ولیعهد عربستان با مبارک/نایف برای طلب عفو به قاهره می‌رود

(( نایف بن عبد العزیز ولیعهد جدید عربستان ))

ولیعهد جدید عربستان طی تماسی تلفنی با حسنی مبارک، رئیس جمهور مخلوع مصر با وی گفت‌وگو کرد و انتظار می‌رود،‌ ظرف روزهای آینده از مبارک در مرکز پزشکی العالمی قاهره دیدن کند.


به نقل از پایگاه خبری الفجر، نایف بن عبد العزیز طی تماسی تلفنی با حسنی مبارک، رئیس جمهور مخلوع مصر که در بیمارستان مرکز العالمی قاهره بستری است، با وی گفت‌وگو کرد.

بنابر این گزارش، انتظار می‌رود، ولیعهد عربستان ظرف روزهای آینده به قاهره سفر و از مبارک در بیمارستان دیدن کنند.

همچنین گفته می‌شود،‌ سفر ولیعهد عربستان به قاهره صرفا برای ملاقات از مبارک نخواهد بود، بلکه درصدد است، از شورای عالی نظامی و دولت انتقالی مصر ‌برای مبارک درخواست عفو کند.

پیش از این حمد بن عیسى آل خلیفة ملک البحرین، دیکتاتور بحرین از مبارک در بیمارستان دیدن کرده بود و پس از آن قرار است، روسای جمهور آلمان و فرانسه و همچنین نخست وزیر امارات متحده عربی نیز به قصد ملاقات با مبارک در بیمارستان مرکز العالمی به قاهره سفر کنند.

گفته شده هدف تمام این سفرها میانجی‌گری برای مبارک جهت عفو و صرف نظر کردن از محاکمه وی به بهانه‌های پزشکی است.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۸ قبل از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


تظاهرات بی سابقه در صنعا/ خونریز یمن باید محاکمه شود

خبرگزاری فارس: تظاهرات بی سابقه در صنعا/ خونریز یمن باید محاکمه شود

شهر صنعا و شهرهای دیگر یمن شاهد برپایی تظاهرات بی سابقه و صدها هزار نفری مردمی در محکومیت جنایات صالح و عدم اعطای مصونیت قضایی به وی بود.


به نقل از الجزیره، صدها هزار نفر از مردم یمن یکشنبه در تظاهراتی گسترده در شعر صنعا و سایر شهرهای یمن به خیابانها ریخته و ضمن محکوم کردن جنایت های علی عبدالله صالح دیکتاتور یمن از دادگاه بین المللی لاهه خواستند تا حکم بازداشت وی و همدستانش را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی صادر کند.

احمد الشلفی خبرنگار الجزیره با اعلام این خبر گفت که تظاهراتی که روز یکشنبه در شهر صنعا برگزار شد، یکی از بزرگترین تظاهرات هایی بود که در مدت اخیر در یمن برگزار شده است.

شرکت کنندگان در این تظاهرات صالح را خونریز خوانده و خواستار بازداشت وی بودند، آنها تاکید می‌کردند که هرگز به صالح مصونیت قضایی تعلق نخواهد گرفت، از سوی دیگر مردم در خیابانهایی که تظاهرات کنندگان از آن عبور می کردند، با توزیع شیرینی و آب از آنها استقبال می کردند.

معترصان همچنین از جمال بن عمر فرستاده سازمان ملل که از روز پنجشنبه وارد صنعا شده تا عبد الله صالح را به امضای طرح ابتکار عرب قانع کند، خواستند تا از مناطقی که کشتار مردم و شهروندان از سوی نیروهای امنیتی و نظامی صالح در آنها صورت گرفته، بازدید کند، مناطق ارحب در شمال صنعا و تعز دو نقطه از این مکان هاست.

بر اساس این گزارش در شهرهای تعز، إب، ذمار، عدن و شبوه نیز تظاهرات مشابهی برگزار شد، شرکت کنندگان در این تظاهرات جنایات صالح علیه شهروندان یمنی را محکوم کردند.

روز شنبه نیز مردم یمن در تظاهرات مختلفی که یکی از آنها مخصوص زنان یمنی بود، به خیابانها ریخته و جنایت صالح در کشتار 15 تن از شهروندان یمنی در شهر تعز که در میان آنها سه کودک و سه زن دیده می‌شدند را محکوم کردند. ساعاتی پیش نیز الجزیره گزارش داد که در حملات توپخانه ای نیروهای هوادار صالح به منطقه ارحب در شمال صنعا دو نفر کشته و چندین تن دیگر نیز زخمی شدند.

جنایات نیروهای صالح در حالی ادامه می یابد که جمال بن عمر میانجگری خود میان صالح و نیروهای مخالف دولت را ادامه می دهد تا شاید بتواند کشور را از بحران سیاسی که در آن گرفتار شده، نجات دهد. وی در سخنانی در شهر صنعا گفت که مذاکرات برای پیشبرد روند سیاسی و تحقق تغییر و اصلاحی که ملت یمن خواستار آن هستند، ادامه دارد. وی گفت که جنبش جوانان یمنی جزء اصلی این مذاکرات است.

ابن عمر همچنین با تعدادی از جوانان انقلابی یمن نیز دیدار کرده و با اشاره به شرط صالح برای کناره گیری از قدرت به آنها تاکید کرد که سازمان ملل هیچ ضمانتی را به هیچ فردی نمی دهد.

وی تصریح کرد که در روز 21 ماه جاری میلادی گزارشی از پیشبرد روند سیاسی در یمن و اقداماتی که همه طرف ها می توانند در راستای حل بحران در یمن انجام دهند را در شورای امنیت ارائه خواهد کرد.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۷ قبل از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


احتمال رفع تعلیق عضویت سوریه/الحزایر با تعلیق سوریه مخالف بود

خبرگزاری فارس: احتمال رفع تعلیق عضویت سوریه/الحزایر با تعلیق سوریه مخالف بود

(( مراد مدلسی وزیر خارجه الجزایر ))

وزیر خارجه الجزایر با اشاره به نشست روز چهارشنبه اتحادیه عرب، اعلام کرد که امکان رفع تعلیق عضویت سوریه در روزهای آینده وجود دارد.


«مراد مدلسی» وزیر خارجه الجزایر در کنفرانس خبری مشترک با همتای مصری خود اعلام کرد که امکان و احتمال رفع تعلیق عضویت سوریه وجود دارد.

اتحادیه عرب عصر روز شنبه (12 نوامبر) در اقدامی خصمانه علیه سوریه که تحلیلگران آن را در راستای خواسته آمریکا ارزیابی کردند، عضویت سوریه در اتحادیه عرب را به بهانه آنچه خشونت علیه اعتراضات در سوریه می‌خوانند به تعلیق در آوردند تا دمشق را تحت فشاری مضاعف قرار بدهند.

حمد بن جاسم نخست وزیر قطر در کنفرانس مطبوعاتی با اعلام این مطلب گفت که این اتحادیه تحریم های اقتصادی و سیاسی نیز بر دولت سوریه اعمال خواهد کرد و اعضای این اتحادیه را دعوت خواهد کرد تا سفرای خود را از این کشور خارج کنند.

مراد مدلسی در ادامه تاکید کرد که تعلیق عضویت سوریه موقت است و می‌توان در نزدیک‌ترین زمان ممکن آن را رفع کرد.

در حالی که یک پایگاه خبری سوریه فاش کرد که مراد مدلسی در جلسه بررسی تعلیق عضویت سوریه مخالفت خود را اعلام کرده ولی حمد بن جاسم نخست وزیر قطر که بیانیه را قرائت کرده است، هیچ توجهی به وی نکرده و سخنان او را قطع کرده است، مراد مدلسی خود نیز در این سخنان این امر را تایید و تاکید کرد که وی و وزیر خارجه مصر مخالف پیش‌نویس تصمیم تعلیق عضویت سوریه بوده‌اند.

مدلسی بعید ندانست که پیش از تاریخ ۱۶ نوامبر (ماه جاری) که نشست وزرای خارجه عرب در حاشیه کنفرانس عربی‌ترکی در رباط (مراکش) برگزار می‌شود، تعلیق عضویت سوریه رفع شود.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۶ قبل از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


الجزائر و عراق: سفرای خود را از سوریه خارج نمی‌کنیم

خبرگزاری فارس: الجزائر و عراق: سفرای خود را از سوریه خارج نمی‌کنیم

کشورهای الجزائر و عراق به عنوان اولین کشورهای عربی مخالفت خود را با فراخوانی سفیرشان از سوریه بنا به درخواست اتحادیه عرب اعلام کردند.


به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبری العالم، کشور الجزائر اعلام کرد که سفیر خود را از دمشق فرانخواهد خواند.

الجزائر اولین کشور عربی است که با درخواست اتحادیه عرب از کشورهای عربی برای فراخوانی سفرای خود از دمشق مخالفت می‌کند.

دولت عراق نیز اعلام کرد که سفیر خود را از سوریه فرانخواهد خواند.

اتحادیه عرب در نشست فوق العاده اخیر خود زیر فشارهای آمریکا و غرب عضویت سوریه در این اتحادیه را به حالت تعلیق درآورد. این اتحادیه همچنین اعلام کرد که تحریمهای اقتصادی و سیاسی نیز بر دولت سوریه اعمال خواهد کرد و از اعضای خود دعوت خواهد کرد تا سفرای خود را از این کشور خارج کنند.

این در حالی است که اتحادیه عرب به همین مقدار هم بسنده نکرده با به رسمیت شناختن تلویحی شورشیان و افراد مسلح در سوریه از آنها خواسته است تا برای برگزاری نشستی در مقر این اتحادیه در سه روز آینده در قاهره حضور یابند تا به دیدگاه مشترکی در مورد آن چیزی که مرحله انتقالی سوریه نامیده است، برسند.

این تصمیم با رأی 18 کشور از اعضای اتحادیه تصویب شد و سه کشور سوریه، لبنان و یمن نیز به آن رأی مخالف دادند، عراق نیز از شرکت در این رأی گیری خودداری کرد. بر اساس این مصوبه تعلیق سوریه از روز 16 نوامبر اجرایی خواهد شد.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۱۰:۵ قبل از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


مرگ‌های سریالی، بهانه جدید پلیس برای سرکوب قیام وال‌استریت

خبرگزاری فارس: مرگ‌های سریالی، بهانه جدید پلیس برای سرکوب قیام وال‌استریت

مرگ‌های اخیر در کمپ‌های معترضین ضد سرمایه‌داری آمریکا که در چهار شهر مختلف آمریکا رخ داده است، به بهانه جدیدی برای سرکوب این قیام بدل شده است.


مرگ‌های اخیر در کمپ‌های معترضین ضد سرمایه‌داری آمریکا که در چهار شهر مختلف آمریکا رخ داده است، به بهانه جدیدی برای سرکوب این قیام بدل شده است.

هر چند از بین چهار مرگ فوق، تنها یکی آن هم در شهر اوکلند قتل بوده است که فعالان قیام وال‌استریت ارتباط آن را به خود رد کرده‌اند و از سوی دیگر مرگ‌ها پراکنده بوده و در یک نقطه خاص رخ نداده است اما پلیس سعی دارد اعتراضات مردمی را عامل ناامنی نشان دهد.

این وقایع از روز سه‌شنبه و با یافته شدن جنازه مردی 53 ساله در یک چادر معترضین در نیواورلئان شروع شد. به نوشته روزنامه یواس‌ای تودی، جنازه این مرد دو روز پس از مرگش در چادر یافت شده است.

مرگ‌های دوم و سوم در روز پنج‌شنبه رخ داد. یک نفر در کمپ معترضین در اوکلند به ضرب گلوله کشته شد که معترضین ضدسرمایه‌داری تاکید کردند که این قتل هیچ ربطی به آنان ندارد. یک کهنه سرباز آمریکایی نیز در این روز در کمپ معترضین در برلینگتون در ایالت ورمونت خودکشی کرد.

روز جمعه نیز در کمپ معترضین "سالت لیک" شخصی در چادر خود مرده پیدا شد که گفته می‌شود دلیل مرگ وی استفاده از دستگاه گرمایشی پروپانی در فضای بسته و استنشاق گار مونوکسید کربن بوده است.

با این وصف پلیس نمی‌تواند ادعا کند که مرگ‌ها باعث ناامنی بوده است یا در نتیجه ناامنی ناشی از قیام وال‌استریت به وقوع پیوسته است، اما جالب اینجاست که پلیس از مرگ با گاز مونوکسید کربن و خودکشی، برای نامطلوب جلوه دادن قیام وال‌استریت از نظر امنیتی بهره می‌جوید.

روزنامه یواس‌ای تودی مدعی شده است که شهرداران شهرهای مختلف پس از این وقایع، تحت فشار شدیدی قرار گرفته‌اند تا کمپ‌های اعتراضی را تعطیل کنند اما مشخص نیست که این فشار جز از سوی سرمایه‌داران از سوی چه کسی وارد می‌شود؟

در اوکلند پلیس از معترضین خواسته است که "خودشان با سر بالا اردوگاه را ترک کنند". همچنین ادعا شده است که پلیس اوکلند به خاطر تمرکز بر اعتراضات دیگر قادر نیست در برابر جرایم در این شهر و اطراف آن بایستد.

شهردار اوکلند نیز به معترضین هشدار داده است که مغز خود را به کار انداخته و درک کنند که اعتراضاتشان چه ضرری به شهر می‌زند!

ادعا می‌شود که اردوگاه‌های معترضین به محل اجتماع خلافکاران و بیماران تبدیل شده و با این وصف رسانه‌های جریان غالب و وابسته به سرمایه‌داران در حال تخریب وجهه معترضین ضدسرمایه‌داری هستند.

بعید نیست که در آینده‌ای نه چندان دور از همین ابزار برای سرکوب معترضین ضد سرمایه‌داری در سطحی گسترده‌تر بهره گرفته شود و در عین حال جرایمی انجام شده و به معترضین نسبت داده شود. با این وصف باید منتظر تحولاتی جدید در قیام وال‌استریت بود.


 

نوشته شده توسط مسلم در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۴ ساعت ۹:۴۴ قبل از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


بحث هاي سري كابينه يا شوي تلويزيوني اسرائيل؟!

نتانياهو درباره تهديد نظامي عليه ايران بلوف مي زند. هدف اسرائيل طبق معمول، فشار براي تشديد تحريم ها عليه ايران است.
سي ان ان ضمن انتشار تحليل فوق، تصريح كرد: همان گونه كه اسناد ويكي ليكس نشان مي دهد، مقامات آمريكايي، تهديدهاي اسرائيل را به عنوان تاكتيكي جهت فشار به آمريكا و اروپا براي اعمال اقدامات شديدتر و خودداري از مصالحه با تهران بر سر مسائل هسته اي قلمداد مي كنند. اين تهديدها معمولاً با بحث هاي اعمال تحريم هاي اضافي بر تهران همزمان شده است. بدون شك اين آخرين اعلام جنگ نيز متفاوت از تهديدهاي قبلي نيست.
سي ان ان ادامه مي دهد: هدف از طرح اين موضوع، متقاعد كردن جامعه شكاك بين المللي است كه با تحريم هاي جديد موافقت نمايد براي اسرائيل تاكتيك تهديد به شروع جنگ، روشي است كه اعمال تحريم ها را تضمين كند. دولت اسرائيل، آمريكا و اتحاديه اروپا را تحت فشار قرار داده كه تحريم هاي بيشتري وضع كنند. اسرائيل همواره مطرح نموده كه بدون اقدامات توبيخي جديد، مجبور خواهد بود يكجانبه به ايران حمله كند. واشنگتن نيز از تهديدات اسرائيل استفاده كرده و به روسيه و چين و مابقي جامعه بين المللي فشار آورده تا براي حفظ صلح، تحريم هاي جديدي اعمال كنند. در اين تاكتيك تلاش شده بين تحريم و جنگ يكي را انتخاب كرده و نه آن كه بين درگيري و ديپلماسي يكي را برگزينند. براي حفظ حداقل اعتبار، اسرائيل مجبور است هر تهديدي را با مشخصات جديدي مطرح سازد كه آن را متفاوت از تحركات قبلي جلوه دهد. در اين دفعه حكايت از اين قرار است كه مباحثات شديدي در داخل كابينه دولت اسرائيل بين طرفداران و مخالفين حملات يكجانبه در جريان است. آنچه كه قرار بوده سري و بحث هاي داخلي باشد هم اكنون به خارج درز يافته و كل جهان در جريان اين مباحثات بر سر جنگ و صلح قرار گرفته و مانند يك شو عجيب و غريب تلويزيوني در معرض ديد همگان قرار گرفته است.
بسياري از تحليل گران در غرب معتقدند اسرائيل همواره نگران تسليم آمريكا در برابر ايران هسته اي بوده و اكنون تخليه توأم با شكست عراق در كنار سقوط برخي متحدان آمريكا در منطقه به واسطه انقلاب ملت ها، واشنگتن را براي انفعال بيشتر آماده كرده است.


 

نوشته شده توسط مسلم در شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۱ ساعت ۲۳:۳۴ بعد از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


3 کشته در تظاهرات امروز مردم یمن علیه عبدالله صالح

خبرگزاری فارس: 3 کشته در تظاهرات امروز مردم یمن علیه عبدالله صالح

 در تظاهرات شنبه مردم یمن علیه دیکتاتور این کشور دست کم 3 نفر کشته شدند.


به نقل از خبرگزاری آلمان، منابع مخالف رژیم "علی عبدالله صالح" اعلام کردند که روز شنبه و در شلیک نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح به تظاهرات کنندگان در شمال "صنعاء" پایتخت یمن دست کم 3 نفر کشته شدند.

این منابع اعلام کردند که تظاهرات کنندگان شعارهایی را علیه صالح در منطقه ارحب در فاصله 40 کیلومتری شمال صنعا سر می دادند که نیروهای وفادار به عبدالله صالح اقدام به تیراندازی به سوی این افراد کردند.

همچنین گزارش ها حاکی از آن است که در منطقه ارحب درگیری هایی میان گارد ریاست جمهوری و افراد مسلح قبیله ای روی داده است.

بر اساس گزارش ها در این درگیری ها تعداد نا مشخصی از نیروهای وفادار به عبدالله صالح کشته شدند.


از سوی دیگر، فعالان سیاسی اعلام کردند که هزاران نفر از مخالفان حکومت علی عبدالله صالح روز شنبه در صنعا در اعتراض به حملات نیروهای رژیم به مناطق مسکونی تظاهرات کردند.

"جمال بن عمر" نماینده سازمان ملل هم اکنون در یمن به سر می برد تا علی عبدالله صالح را قانع کند تا توافقنامه انتقال قدرت را امضا کند.

دیکتاتور یمن که 33 سال است بر این کشور حکومت می کند از واگذاری قدرت به مردم سرباز می زند.


 

نوشته شده توسط مسلم در شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۱ ساعت ۲۲:۵۴ بعد از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


دمشق: مصوبه اتحادیه عرب تسلیم محض در برابر آمریکا و غرب است

خبرگزاری فارس: دمشق: مصوبه اتحادیه عرب تسلیم محض در برابر آمریکا و غرب است

(( یوسف احمد نماینده سوریه در اتحایه عرب ))

نماینده سوریه در اتحایه عرب مصوبه این اتحادیه علیه سوریه را غیر قانونی و مغایر با اساسنامه این اتحادیه ونشان دهنده تسلیم شدن محض اتحادیه در برابر آمریکا دانست.


به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه"سانا"، دولت سوریه تصمیم اتحادیه عرب در زمینه تعلیق عضویت این کشور در اتحادیه را غیر قانونی دانست.

"یوسف احمد" سفیر سوریه تصمیم اتحادیه در این زمینه را غیر قانونی و مغایر با اساسنامه داخلی و منشور آن دانست.

وی تاکید کرد که این تصمیم اتحادیه مرگ اقدام مشترک عربی را به دنبال دارد و رسوایی اتحادیه در تسلیم محض در برابر دستورالعمل های آمریکایی و غربی را نشان می دهد.

اتحادیه عرب امروز در نشست فوق العاده خود زیر فشارهای آمریکا و غرب عضویت سوریه در این اتحادیه را به حالت تعلیق درآورد. این اتحادیه همچنین اعلام کرد که تحریمهای اقتصادی و سیاسی نیز بر دولت سوریه اعمال خواهد کرد و از اعضای خود دعوت خواهد کرد تا سفرای خود را از این کشور خارج کنند.

پیش از این آمریکا با دخالت در امور داخلی اتحادیه عرب سعی کرد تا فشار بر این سازمان برای تعلیق عضویت سوریه در آن را افزایش دهد، به نظر می رسد اعضای این اتحادیه که عمدتا از هم پیمانان آمریکا در منطقه و از اجرا کنندگان پروژه های این کشور در خاورمیانه هستند، موفق نشدند فشارهای آمریکا در این زمینه را تحمل کرده و در برابر آن تسلیم شده اند.

این در حالی است که اتحادیه عرب به همین مقدار هم بسنده نکرده با به رسمیت شناختن تلویحی شورشیان و افراد مسلح در سوریه از آنها خواسته است تا برای برگزاری نشستی در مقر این اتحادیه در سه روز آینده در قاهره حضور یابند تا به دیدگاه مشترکی در مورد آن چیزی که مرحله انتقالی سوریه نامیده است، برسند.

این تصمیم با رأی 18 کشور از اعضای اتحادیه تصویب شد و سه کشور سوریه، لبنان و یمن نیز به آن رأی مخالف دادند، عراق نیز از شرکت در این رأی گیری خودداری کرد. بر اساس این مصوبه تعلیق سوریه از روز 16 نوامبر اجرایی خواهد شد.


 

نوشته شده توسط مسلم در شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۱ ساعت ۲۲:۵۰ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


«مدد» پروژه جدید المنار برای معرفی دراماتیک حزب‌الله

خبرگزاری فارس: «مدد» پروژه جدید المنار برای معرفی دراماتیک حزب‌الله

پس از موفقیت سریال «الغالبون» پروژه فیلم‌های کوتاه به نام «مدد» پروژه جدید شبکه المنار برای معرفی دراماتیک حزب الله و جریان مقاومت در لبنان است.


 به نقل از پایگاه خبری المنار، پس از موفقیت سریال لبنانی «الغالبون» ساخته شبکه تلوزیونی المنار که به چگونگی شکل‌گیری جریان مقاومت در این کشور می‌پرداخت مرکز برنامه‌های مقاومت در این شبکه تلویزویونی طرح بزرگی درباره ساخت فیلم‌های کوتاه درباره مقاومت را آغاز کرده است.
بنابر این گزارش این مجموعه به نام «مدد» به کارگردانی و نویسندگی «حسن عبدالله» است که 30 فیلم کوتاه 10 تا 15 دقیقه‌ای را در بر دارد.
گروه ساخت این مجموعه کار فیلمبرداری خود را حدود دو هفته پیش در شهر «یاحون» در مرزهای جنوبی لبنان آغاز کرده‌اند و تاکنون نخستین فیلم کوتاه این مجموعه با عنوان «ام احمد» را با بازیگری «وفاء شراره» بازیگر لبنانی که از سال گذشته حجاب اختیار کرده است، به پایان رسانده‌اند.
وفاء شراره که پیش از این نقش محوری در سریال «الغالبون» داشت درباره کار جدید خود می‌گوید: نقش «ام احمد» را که پسرش به جنگ با صهیونیست‌ها می‌رود دوست داشتم.
وی افزود: در این فیلم «ام احمد» دعا می‌کند که باران ببارد تا انجام عملیات به تعویق بیافتد و از قضا اینگونه می‌شود و پس از آن معلوم می‌شود که صهیونیست‌ها پیش از این از عملیات خبر داشته‌اند و در کمین بوده‌اند. کارگردان این مجموعه فیلم که قرار است در شبکه المنار پخش شود، با بیان اینکه از بازیگران مشهور لبنانی و همچنین مناسب برای نقش‌های مختلف استفاده خواهد کرد، می‌گوید: فیلمبرداری اینکار خوب بوده است و آنچه در این کار هنری دنبال می‌کنیم از حقایق و واقعیت است.


 

نوشته شده توسط مسلم در شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۱ ساعت ۲۲:۸ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


يكي بياد منو بگيره وگرنه...!

(( اوري آونري عضو پيشين كنست (پارلمان) رژيم صهيونيستي و يك روزنامه نگار صهيونيست ))

يك روزنامه نگار صهيونيست، تهديدهاي اسرائيل عليه ايران را به تمسخر گرفته و آن را خارج از حد و توان اين رژيم خواند.
اوري آونري، عضو پيشين كنست (پارلمان) رژيم صهيونيستي در تحليلي با عنوان «منو بگير!» نوشت: همه اين صحنه مدرسه را به ياد دارند. پسركوچكي با بزرگتر از خودش دعوا مي كرد. رو به سر رفيقش داد مي زد «منو بگير، قبل از آن كه كاري دستش بدهم»! از قرار معلوم دولت اسرائيل هم در چنين راهي افتاده است. هاآرتص صفحه اول خود را به تصويرهاي هفت وزير مهم (گروه هفت نفره امنيتي) با حروف درشت مزين كرده و مي نويسد كه سه نفر با حمله موافق و چهار نفر ديگر مخالف اند. يك ضرب المثل آلماني مي گويد «انقلابي كه پيشاپيش خبرش را بدهند، سر نخواهد گرفت.» در مورد جنگ هم، چنين است. داگان رئيس پيشين موساد چنين ايده اي را ابلهانه ترين ايده ناميده است. هفته گذشته انبوهي از خبرها حاكي از آزمايش موشكي اسرائيل و انجام رزمايش ارتش ما در جزيره ساردين ايتاليا و... به رسانه ها درز كرد. همه شواهد ناظر بر اين است كه تمام اين جاروجنجال ها دوز و كلك است. اين يك شگرد كهنه اسرائيلي است.
وي ادامه مي دهد: بسيار خوب، بگذاريد براي لحظه اي جدي باشيم. اسرائيل به ايران حمله نخواهد كرد. از سال 1956 و ماجراي سوئز، اسرائيل هرگز عمليات نظامي بارزي بدون كسب نظر موافق قبلي آمريكا انجام نداده است. آمريكا، تنها پشتيبان قابل اتكاي اسرائيل در جهان است. (شايد افزون بر جزيره فيجي، ميكرونزيا، جزائر مارشال و پالائو!). گسستن اين ارتباط به معني بريدن رشته زندگي ماست. براي چنين كاري لازم است كه كمي بيشتر از خل باشي. بايد ديوانه محض شده باشي. از اين گذشته اسرائيل بدون پشتيباني نامحدود آمريكا نمي تواند جنگ بكند.
اوري آونري مي افزايد: بياييد نگاهي به يك نقشه بياندازيم. پيش از شروع هر جنگي، اين كار توصيه شده است. نخستين چيزي كه توي چشم مي زند، تنگه باريك هرمز است. يك سوم نفت حمل شده از طريق درياها از اين تنگه مي گذرد، كل صادرات نفت عربستان، كشورهاي خليج فارس، عراق و ايران از اين راه باريك دريايي گذشته و در تيررس قرار دارد. واژه «باريك»، كمترين چيزي است كه مي شود گفت. پهناي اين آبراه 35 كيلومتر است. هنگامي كه اولين هواپيماي اسرائيل وارد فضاي ايران شود، اين تنگه بسته خواهد شد. نيروي دريايي ايران داراي قايق هاي موشك انداز بسياري است، ولي نيازي به آنها نخواهد بود. موشك هاي مستقر در زمين كافي است.
نويسنده صهيونيست يادآور شد: هم اكنون جهان در آستانه دوزخ تلوتلو مي خورد. سقوط، يونان كوچك و همراه با آن، بخش عمده اي از اقتصاد جهان را تهديد مي كند. حذف يك پنجم نفت مصرفي ملت هاي صنعتي فاجعه اي به بار خواهد آورد كه حتي تصورش را هم نمي توان كرد. گشايش تنگه با زور به عمليات نظامي عمده اي نياز خواهد داشت كه همه بدبياري هاي آمريكا در عراق و افغانستان را تحت الشعاع قرار خواهد داد. آيا آمريكا توانايي چنين كاري را دارد؟ يا ناتو؟ ايران كشور بزرگي است، تاسيسات هسته اي در پهنه كشور پراكنده اند و عمدتا در زير زمين قرار دارند. حتي با بمب هاي نفوذي ويژه كه آمريكاييان در اختيار بگذارند، فقط ممكن است تلاش هاي ايران را به تاخير اندازد- يعني در وضعيتي كه قرار دارند، نگاه داشت- آن هم براي چند ماه. براي چنين نتيجه ناچيزي، بهاي بسيار گزافي بايد پرداخت. علاوه بر اين، كاملا مسلم است كه با آغاز جنگ، اسرائيل موشك باران خواهد شد. نه فقط از ايران، بلكه همچنين از سوي حزب الله و شايد حماس. ما دفاع مناسبي براي شهرهايمان نداريم. ميزان كشته و نابودي ما كمرشكن خواهد بود.
عضو سابق «كنست» با بيان اينكه «حرف زدن درباره جنگ، براي اسرائيل مصرف سياسي داخلي دارد»، نوشت: هفته گذشته جنبش اعتراضات اجتماعي در تل آويو دوباره جان گرفت. پس از وقفه دوماهه، توده ها در ميدان رابين در تل آويو گرد هم آمدند. اين تظاهرات كاملا چشمگير بود. چرا كه در همان روز راكت هاي بسياري روي شهرهاي نزديك غزه پرتاب شد. تاكنون، در شرايط مشابهي، همواره تظاهرات را لغو مي كردند. مشكلات امنيتي همه چيز را به فراموشي مي سپرد. ولي اين بار، نه، دست كم يكصد هزار نفر و اغلب آنها هم جوان بودند. معلوم بود اعتراض ها تحليل نرفته است. بنابراين بايد درباره تهديد خارجي صحبت كرد.
خاطرنشان مي شود ايهود باراك با اشاره به انتشار انبوهي از اين تحليل ها و تحليل هاي مشابه در محافل سياسي و مطبوعاتي رژيم صهيونيستي گفته است: هنگامي كه مي شنويم يك روزنامه نگار ارشد به ملت مي گويد اگر جنگي با ايران درگير شود احتمال دارد يك صد هزارنفر كشته شوند و يا يك روزنامه مهم و پرتيراژ ادعا مي كند احتمال دارد اسرائيل نابود شود و يا يك عضو مهم «كنست» مي گويد در صورت جنگ با ايران، آنقدر افراد كشته خواهند شد كه محملي براي دفن آنها وجود نخواهد داشت بايد بپرسيد اين ها درباره چه سخن مي گويند و چرا بذر وحشت را مي كارند. كسي كه مي انديشد من و نخست وزير اسرائيل نشسته ايم و برنامه حمله به ايران را مطرح كرده ايم، هذيان مي گويد.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۲۳:۲۲ بعد از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


جنبش اعتراضی وال استریت در آمریکا کشته داد

خبرگزاری فارس: جنبش اعتراضی وال استریت در آمریکا کشته داد

 شبکه خبری پرس تی وی از مرگ ۲ تظاهرکننده در جریان اعتراضات وال استریت در دو شهر آمریکا خبر داد.


شبکه خبری پرس تی وی در خبری فوری نوشت دو تظاهرکننده جنبش اعتراضی وال استریت در دو شهر مختلف آمریکا کشته شده اند.
شبکه خبری سی بی اس آمریکا نیز طی گزارشی اعلام کرد یک تظاهرکننده در محل استقرار فعالان ضد وال استریت در برلینگتون به ضرب گلوله از پای درآمده است. این شبکه به نقل از شاهدان عینی نوشت این فرد که در میان فعالان ضد وال استریت حضور داشته اقدام به خودکشی کرده و با گلوله خود را از پای درآورده است.
بر اساس گزارش پلیس مقتول یک مرد 35 ساله است که پس از انتقال به بیمارستان جان سپرده است. پلیس و برخی شاهدان مرگ این فرد را ناشی از خودکشی دانسته اند اما مشخص نیست که آیا این اقدام تصادفی بوده، از روی عمد انجام شده و یا موضوع دیگری در میان بوده است.
گفته می شود وی از نیروهای ذخیره ارتش آمریکا بوده است. شهردار برلینگتون گفت وی چندین روز در پارک محل استقرار فعالان ضد سرمایه داری حضور داشت.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۲۱:۵۸ بعد از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


ایران با رهبری بی‌نظیر خود به تهدیدات با قدرت دو چندان پاسخ می‌دهد

خبرگزاری فارس: ایران با رهبری بی‌نظیر خود به تهدیدات با قدرت دو چندان پاسخ می‌دهد

دبیر کل حزب الله لبنان طی سخنانی به مناسبت روز شهید گفت که جنگ علیه ایران و سوریه کل منطقه را درگیر خواهد کرد و ایران به تهدیدات با قدرت دو چندان پاسخ خواهد داد.


سیدحسن نصرالله طی سخنانی به مناسبت روز شهید که سخنانش به طور مستقیم از شبکه خبری المنار پخش می شد، گفت: امیدواریم، روزی فرا برسد که در آن دولت لبنان این روز را رسما به عنوان "روز شهید" نامگذاری کند تا در آن یاد و خاطره تمام شهدای وطن گرامی‌ داشته شود.

سید حسن نصرالله اظهار داشت: ما از تمام تلاش‌های گروه‌های مقاومت و مشارکت واقعی و حقیقی آنها در دفاع از لبنان تشکر و قدردانی می‌کنیم. و در ابتدا به این مناسبت اشاره‌ای خواهیم داشت و سپس از اوضاع داخلی جاری در لبنان سخن خواهم گفت.

دبیرکل حزب الله افزود: در این روز یاد و خاطره تمام شهدای حزب الله که در میان آنها فرمانده‌هان و کادرهای رهبری و شهادت طلبان بزرگ وجود دارند، را گرامی می‌داریم، شهدای گران‌قدر و بزرگی که پرچمدار آنها شهید بزرگ "احمد قصیر" است و به این خیل بزرگ و عظیم شهدا که به راه خود ایمان و باور داشتند و جزیی لاینفک و جدایی ناپذیر امت خود بودند و غم‌ها و دردها و رنج‌هایشان را بر دوش می‌کشیدند و امتی که این شهدا را تقدیم این راه کردند و به این جمع بزرگوار، افتخار می‌کنیم.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: انتخاب این روز به مناسبت معروفی صورت گرفت که همان اجرای عملیات شهادت طالبانه "احمد قصیر" در شهر صور است. این عملیات تا به امروز به دلیل میزان خسارات وارده به دشمن توسط یک شهید و در آن واحد، از دیگر عملیات‌های شهادت طلبانه به اجرا گذاشته شده متمایز و همچنان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین عملیات صورت گرفته در تاریخ مبارزات اعراب – اسرائیل است.


آرامش لبنان از برکت خون شهداست / مقاومت آماده پاسخگویی به هر تجاوزی است


سیدحسن نصرالله در ادامه سخنرانی خود به مناسبت روز شهید گفت: در این روز باید گفت که شهدا با تقدیم خون خویش تاکید کردند که زندگی با خفت و خواری را نمی‌پذیرند و اگر لبنانی‌ها به این زندگی ذلت‌بار و خیانت‌بار رضایت دهند، من از شما این سوال را می‌کنم، آیا می‌توان بر آن نام زندگی را گذاشت، بی‌شک خیر، این مرگ است و شهدا سازندگان واقعی زندگی هستند.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: همه ما به یاد می‌آوریم که در اولین روزهای رویارویی با اشغالگران و تجاوزگران صهیونیست جامعه بین المللی چگونه در کنار اسرائیل ایستاد و به یاد دارند که روحیه مبارزان فلسطینی چگونه بود، با این حال رزمندگان در برابر تمام این موانع ایستادگی کردند و کثرت و خیل انبوه حامیان دشمن و کسانی که بر شکست مقاومت شرط بندی کرده بودند، هیچ‌گاه آنها را به وحشت نیانداخت.

سید حسن نصرالله گفت: در جنگ ژوئیه نه سلاح و نه تاکتیک و نه اداره جنگ و نه تمام وسایل موجود، موجبات پیروزی لبنان در این جنگ نشدند، بلکه تنها عامل موفقیت همین مردانی بودند که نه فرار کردند و نه به بیم و هراس افتادند و همچنان استوار و پابرجا باقی ماندند، از خط‌مشی و راه و منش این شهداست که ما امروز از زمان اشغال فلسطین توسط رژیم اشغالگر قدس تاکنون راحت و آسوده در کشور خود بسرمی‌بریم.

وی افزود: امروزه برای اولین بار است که لبنان و مشخصا جنوب آن در امنیت ، راحتی و آرامش کامل به زندگی خود ادامه می‌دهد.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه به یکی از سخنرانی امام موسی صدر درباره وضعیت و شرایط حاکم بر جنوب لبنان اشاره کرد و گفت: چند روز پیش یکی از سخنرانی‌های امام موسی صدر را می‌خواندم که در یک جلسه خصوصی و داخلی آن را برای جنبش امل ایراد کرده بود، وی در این سخنان خود از شرایط جنوب لبنان و دلایل ناامنی حاکم بر آن سوال و تاکید می‌کردند که لبنان و جنوب آن ضعیف است و به همین دلیل است که دشمن هرچه بخواهد با ما انجام می‌دهد و با دلسوزی می‌گفت، بسیاری به آنچه در جنوب لبنان می‌گذرد توجهی ندارند، هنگامی که این مطالب را می‌خواندم به خود می‌گفتم، هنگام مراجعت امام، ایشان به فرزندان خود و مقاومتی که پایه‌گذار آن بود، افتخار خواهد کرد و با این‌که وی با کسی رودر رو نشد، اما به یکی از طرف‌های مهم معادلات منطقه‌ای تبدیل شد.

دبیرکل حزب الله لبنان احتمال تجاوز جدید رژیم صهیونیستی به لبنان را بعید ندانست و ادامه داد: با وجود تمام آنچه گفته شد، با این حال هیچ‌گاه احتمال تجاوز دیگر بار دشمن صهیونیستی به لبنان را صرف نظر از تغییر و تحولات جاری در منطقه رد نمی‌کنیم، به عبارت دیگر حتی اگر رژیم صهیونیستی جنگی در سطح منطقه تدارک نبیند با این حال احتمال حمله آن به لبنان همچنان مطرح است.

وی افزود: به همین دلیل لبنان همیشه آماده پاسخ‌گویی به هر حمله و تجاوز است و این به خاطر این است که لبنان کشور ضعیفی نیست، بلکه به همراه ملت ، ارتش و مقاومتش کشور قدرتمندی است که می‌تواند از خود دفاع کند و پیروزی را رقم بزند و ورق را بر هر طرفی که علیه آن تجاوز کند برگرداند و تهدید را تبدیل به فرصتی حقیقی و واقعی برای خود کند.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود به قدرت ایمان در مبارزه با دشمن اشاره کرد و گفت: تا زمانی که این ایمان و این بینش و آگاهی برقرار باشد و این مثلث با قدرت بر لبنانی‌ها حاکم باشد، دشمن از دست زدن به هرگونه تجاوز و تعدی ناتوان است و اگر دست به این اقدام بزند، بی‌شک نهایت آن خواهد بود.

نصرالله با تاکید بر اینکه" نبود احتمال هرگونه حمله و تجاوز به لبنان به این معنا نیست که در خواب غفلت و بی‌خبری بسر ببریم" تصریح کرد، مقاومت از سال 1982 تاکنون روزی به خواب غفلت نرفته و تا فرا رسیدن روز آزادی لحظه‌ای به خواب نخواهد رفت و همواره بیدار و آماده است، چون می‌داند کشورش در کنار چه دشمنی قرار دارد، همان‌گونه مقاومت از 15 می 2006 تاکنون نیز لحظه‌ای به خواب غفلت نرفته است.

سید حسن نصرالله گفت که اسرائیل از سال 2006 تاکنون مرتبا آموزش می بیند و مانورهای مختلفی را انجام می دهد، حال ما چرا باید بخوابیم. من به کسانی که ناامید هستند و به کسانی که ناامید نشده اند، می گویم که هنگامی که از ما خواستید سلاح خود را کنار بگذاریم، به این معنی بود که از ما خواستید شکست و ذلت را قبول کنیم و از تجربیات خود استفاده نکنیم و از کرامت ملت خود در مقابل پلیدترین دشمنی که تاریخ به خود دیده است، دفاع نکنیم، اما ما امروز از شما می خواهیم که به مقاومت و ارتش و اراده ملت لبنان پایبند باشید که اینها عناصر اصلی قدرت واقعی لبنان است.

دولت میقاتی دولتی متنوع و تکثرگراست

وی در ادامه در دفاع از دولت نجیب میقاتی گفت که دولت لبنان ثابت کرده است که دولت متنوعی است و اکثریت مردم لبنان را شامل می شود، این، دولت بحث بررسی و گفتگو است و دولت تک بعدی و تک نظری نیست، دولتی است که برای تصمیم گیری با عناصر خود مذاکره و مشورت می کند و منتظر "پیامک" ها و شرط ها و اشاره های یک طرف بخصوص نمی ماند، امروز از این دولت خواسته می شود تا هر چه بیشتر کار کند و دستاوردهای زیادی را به دست آورد، دولت باید پرونده ها را دنبال کند و به هیاهوهایی که از این سو و آن سو بلند می‌شود، گوش نکند، مهم‌ترین اولویت دولت این است که به مسایل مربوط به ملت لبنان اهمیت دهد.

جنگ علیه ایران و سوریه کل منطقه را درگیر خواهد کرد/ اوضاع منطقه به نفع مقاومت است


وی گفت: باید توجه کرد در تحولاتی که در منطقه ما رخ داد و تحلیلگران در فهم آن اختلاف نظر دارند این امر مطمئن وجود دارد که سقوط "بن علی" زیانی برای آمریکا و غرب است اما رژیمی که در آینده خواهد بود این سخن دیگری است و موضوع در خصوص لیبی و مصر نیز این چنین است؛ مطمئنا در مسیر تحولات منطقه محور مقاومت بزرگ‌تر می‌شود و این زمینه را فراهم می‌کند که هم‌پیمانان جدیدی پیدا کند.

ایران قدرتمند با ارتش و ملت خود از تهدیدات هراسی به دل ندارد

وی افزود: در چند روز گذشته شاهد بودیم که تهدیدات افزایش یافته و ناگهان احتمال اقدام دشمن اسرائیلی برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران با قدرت مطرح شد و تهدیدات بالا گرفت؛ رهبران ایران به طور قاطع به آن پاسخ دادند و صریح‌ترین پاسخ نیز همان بود که دیروز آیت‌الله خامنه‌ای عنوان کرد و آنچه ایشان گفتند عین واقعیت بود؛ ایران قدرتمند با ارتش و ملت و وحدتی که دارد ممکن نیست که از تهدیدها و شاخ و نشان کشیدن‌ها بترسد.

نصرالله تصریح کرد: زمانی که ارتش‌های آمریکا آمد و منطقه را اشغال کرد در اطراف ایران بود امروز نیروهای آمریکا در تمامی کشورهای هم مرز ایران حضور دارند اما با این حال ایران تضعیف نشده است و به مذاکرات مستقیم با آمریکایی‌ها کشانده نشد، اگر کمی به عقب بازگردیم نباید فراموش کنیم که تا آخر سال آمریکا از عراق عقب‌نشینی می‌کند و طرح آمریکا شکست بزرگی متحمل شد.

وی اظهار داشت: در سال 2000 برخی‌ها می‌گفتند که مقاومت در لبنان پیروز نشد و اکنون هم برخی‌ها هستند که می‌گویند که این آمریکاست که تصمیم به خروج از عراق گرفت؛ فروپاشی شدید در اقتصاد آمریکا و تلفات انسانی آن بیانگر شکست در عراق است؛ باید اشاره کرد که آمریکا اکنون قادر نیست که با آتش نظامی عقب‌نشینی کند و باید زیر آتش رسانه‌ای تحت عنوان تهدید به جنگ در منطقه عقب‌نشینی کند تا خبر عقب‌نشینی آمریکا عادی به نظر برسد و افکار عمومی از آن غافل شود.

ایران و سوریه در برابر اشغالگری آمریکا ایستادند

دبیر کل حزب‌الله تاکید کرد: اما باید بر این عقب‌نشینی تمرکز کرد زیرا چندین نتیجه دارد، طبیعی است که دولت آمریکا در صدد مجازات کشورهای موثر در به شکست کشاندن طرح آمریکا برآید و این دو کشوری که در برابر اشغالگری آمریکا در عراق ایستاده و از پایداری ملت عراق حمایت کردند ایران و سوریه بودند، آمریکا می‌خواهد به آنها بگوید که خوشحال نباشید چماق علیه شما همچنان باقی مانده است، تصور نکنید که آمریکا از عراق خارج شد و به شکست خود اعتراف کرد.

آمریکا می خواهد ایران را به مذاکرات مستقیم بکشاند

وی افزود: مورد چهارم این است که آمریکا می‌خواهد ایران را به زانو درآورد و به مذاکرات مستقیم بکشاند امری که ایران آن را نمی‌پذیرد[بنابراین] بهترین راه به تسلیم درآوردن سوریه است تا آنچه را در گذشته قبول نمی‌کرد، بپذیرد و بنابراین دلایل و پیش‌بینی‌هایی که مربوط به وضعیت مالی اروپا و جهان است و از آنجا که ایران قدرتمند، یکپارچه و متحد است و رهبری بی‌نظیر در جهان دارد بر این اساس با قدرت دو چندان پاسخ خواهد داد.

جنگ علیه ایران و سوریه محدود به این دو کشور نمی شود

نصرالله تاکید کرد: امروز وزیر دفاع آمریکا را که ادعاهای واهی کرده باید خوب بداند که جنگ علیه ایران و سوریه هرگز در ایران و یا سوریه باقی نخواهد ماند بلکه این جنگ کل منطقه را درگیر خواهد کرد و این‌ها محاسبات واقعی است و واقعیت این است؛ ما در تمامی رخدادهای آینده همچنان با ایمان و با عزم و اراده باقی خواهیم ماند و ان شاءالله پیروز میدان خواهیم بود.

وی همچنین گفت: دل بستن به ضعیف بیهوده و زیانبار است و زمان ضعف و واپس‌گرایی این امت تمام شده است. امروز در روز شهید تاکید می‌کنیم که دوران شکست‌‌ها بسر آمده است و ما باید خون شهدا را حفظ کرده و این راه را تکمیل کنیم و ما در این مسیر با شما هستیم، امروز بیش از هر زمان دیگری اوضاع محلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی به نفع ملت‌های منطقه و محور مقاومت است.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۲۱:۵۶ بعد از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


هزاران بحرینی در اعتراض به ادامه بازداشت زندانیان سیاسی تظاهرات کردند

خبرگزاری فارس: هزاران بحرینی در اعتراض به ادامه بازداشت زندانیان سیاسی تظاهرات کردند

هزاران نفر از مردم بحرین در تجمعی بزرگ به ادامه بازداشت زندانیان سیاسی این کشور اعتراض کردند.


هزاران بحرینی عصر روز جمعه در تجمعی گسترده به ادامه بازداشت فعالان سیاسی این کشور اعتراض کردند.

در این تظاهرات که با فراخوان احزب بزرگ بحرینی در منطقه ای واقع بین عذاری و السهلة الجنوبیة برگزار شد، یاد شهدا و مجروحان انقلاب این کشور بزرگ داشته شد.

این تظاهرات ساعت 3:30 برگزار شد و همانند تجمع های گذشته مردم بحرین، با حضور گسترده مردان و زنان بحرینی برگزار شد.

انقلاب مردم بحرین از روز 14 فوریه با تظاهرات مسالمت آمیز آغاز شد. مردم این کشور تنها خواستار ایفای نقشی بیشتر در عرصه سیاسی این کشور بودند اما نیروهای رژیم آل خلیفه با گلوله و سرکوبگری به خواسته های مردم این کشور پاسخ دادند.

با تشدید اعتراضات در داخل این کشور، نظامیان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به خصوص عربستان سعودی به کمک نیروهای امنیتی آل خلیفه شتافتند و تظاهرات مسالمت آمیز مردم با شدت بیشتری سرکوب کردند.

مردم بحرین با وجود تشدید سرکوبگری ها همچنان به تظاهرات خود ادامه می دهند و خواستار تحقق خواسته های خود هستند.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۲۱:۵۴ بعد از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


آل خلیفه قوانین فیفا را زیرپا گذاشت/ جو سیاسی در ورزشگاه منامه

خبرگزاری فارس: آل خلیفه قوانین فیفا را زیرپا گذاشت/ جو سیاسی در ورزشگاه منامه

دولت آل خلیفه بحرین در دیدار با ایران قوانین فیفا را زیر پا گذاشت و جو سیاسی در ورزشگاه ایجاد کرد.


دولت آل خلیفه بحرین که بیش از 120 ورزشکار این کشور را دستگیر کرده و به زندان فرستاده است، امشب قوانین فیفا را زیر پا گذاشت و جوی سیاسی را در ورزشگاه منامه حاکم کرد. تصاویری از آل خلیفه در دست تماشاگران بود و همچنین پرچم های عربستان را روبه روی جایگاه و مقابل دوربین های تلویزیونی نصب کرده بودند. این در حالی است که طبق قوانین فیفا میزبان حق ندارد در ورزشگاه فعالیت سیاسی انجام بدهد.

* در دقیقه 35 مسابقه یکی از تماشاگران با پرچم بحرین وارد زمین بازی شد و بازی چند لحظه ای به همین دلیل متوقف شد.

*در دقیقه 38 مسابقه تماشاگران بحرینی برای اینکه نشان دهند ورزشگاه خالی نیست بر روی صندلی های مقابل دوربین تلویزیونی نشستند. برخی از آنها نیز پرچم های عربستان را در دست داشتند.

*ده پانزده تماشاگر ایرانی در ورزشگاه حضور دارند. دولت بحرین با کارشکنی برخی از تماشاگران و خبرنگاران و عکاسان ایرانی را از فرودگاه منامه دیپورت کرد که باعث اعتراض فدراسیون فوتبال ایران به فیفا شد.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۲۱:۵۲ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


حمله به ایران بهای نفت را به بشکه‌ای ۲۵۰ دلار می‌رساند

خبرگزاری فارس: حمله به ایران بهای نفت را به بشکه‌ای ۲۵۰ دلار می‌رساند

یک اقتصاددان ارشد اسرائیلی گفت که هزینه های حمله به ایران از جمله نفت 250 دلاری و خسارت های آن بر تجارت جهانی به اندازه ای است که جهان در سایه بحران اقتصادی کنونی نمی تواند آن را تحمل کند.


به نقل از فلسطین الیوم، اقتصاددان ارشد یک شرکت بزرگ سرمایه گذاری اسرائیل در بیان برآوردهای خود از اوضاع کنونی و تهدید‌ها درباره حمله احتمالی به ایران اعلام کرد که هزینه های اقتصادی در حمله احتمالی به ایران بیشتر از این است که جهان بتواند آنرا تحمل کند.

عامیر کاهانویچ اقتصاد دان ارشد اسرائیلی در "کلال فاینانس" یکی از شرکت های بزرگ سرمایه گذاری اسرائیل گفت که بالا رفتن شدید قیمت های نفت و هزینه های جنگ و خسارت های زیادی که به تجارت جهانی وارد می شود، بسیار زیاد خواهد بود و قدرتهای جهانی نمی توانند هیچ اقدام جدی در این زمینه انجام دهند.

وی در گزارش خود که نام آن دیدگاه های اقتصادی در قبال موضوع ایران بود، به ایده های مختلف در قبال ایران از تحریم های کوچک گرفته تا اعلام جنگ علیه این کشور اشاره کرده و گفت که بهتر است جهان از اقدام در راستای جلوگیری از دستیابی ایران به توانمندی های هسته ای دست بردارد. متاسفانه سناریویی که در این زمینه محتمل تر به نظر می رسد، دستیابی ایران به توانمندی هسته ای است.

این اظهارات در حالی بود که ایهود باراک وزیر جنگ اسرائیل اخیرا در اظهاراتی سعی کرده بود هزینه های واکنش ایران به حمله احتمالی اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران را بسیار پایین بداند، او مدعی بود که تلفات حملات احتمالی ایران به سرزمین های اشغالی از هزار نفر فراتر نخواهد رفت.

کاهانویچ ادامه داد که حتی در صورت تهدید به حمله به ایران نیز پیامدهای اقتصادی زیادی گریبان اسرائیل را خواهد گرفت که خطرات زیادی برای این رژیم خواهد داشت.

این گزارش افزود: ایران اگر راهی در برابر خود نبیند مجبور خواهد شد تا اقداماتی مانند بستن تنگه هرمز را در دستور کار خود قرار دهد که این اقدام قیمت نفت را تا بیش از 250 دلار بر هر بشکه بالا خواهد برد. بنابراین هزینه های سنگین حمله به ایران بیشتر از آن است که کشورهای جهان بتوانند در شرایط بحران اقتصادی کنونی جهان آن را تحمل کنند.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۲۱:۵۱ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


تلاش ضدایرانی آمریکا برای فروش تسلیحات به ۶ کشور حاشیه خلیج فارس

خبرگزاری فارس: تلاش ضدایرانی آمریکا برای فروش تسلیحات به ۶ کشور حاشیه خلیج فارس

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی از تلاش آمریکا برای فروش حجم قابل توجهی تسلیحات نظامی و بمب‌های بتن شکن به کشورهای همسایه ایران برای مقابله با قابلیت‌های نظامی ایران خبر داد.


به نقل از روزنامه "وال استریت ژورنال"، دولت "باراک اوباما" رئیس‌جمهوری آمریکا به طور مخفیانه طرح‌هایی را برای فراهم آوردن هزاران بمب بتن شکن و دیگر تجهیزات نظامی برای یکی از کشورهای مهم خلیج فارس بررسی می‌کند.

این گزارش افزود: این طرح‌ به عنوان بخشی از تلاش فزاینده آمریکا برای ایجاد یک ائتلاف منطقه‌ای بمنظور مقابله با ایران مطرح شده است.

بنا بر این گزارش، فروش پیشنهادی تجهیزات نظامی به امارات عربی متحده توسط آمریکا به طور گسترده قابلیت‌های موجود نیروی هوایی این کشور را برای هدف قرار دادن ساختارهای ثابت که می تواند شامل تونل ها و یا دیوارهای بتنی شود، افزایش می دهد.

این گزارش افزود: بسته پیشنهادی فروش سلاح به امارات انتظار می رود در روزهای آتی رسما به کنگره ارائه شود و در صورت تصویب در کنگره حدود ۴ هزار و ۹۰۰ مورد مهمات جنگی و همچنین تعداد زیادی سامانه‌های تسلیحاتی را در اختیار این کشور قرار خواهد داد.

فروش این تجهیزات به امارات در زمانی صورت می گیرد که تمرکز آمریکا بر خروج نیروهای خود از عراق است. مقامات دفاعی آمریکا اعلام کرده اند که این کشور پس از عقب نشینی نیروهای خود از عراق حدود ۴۰ هزار نیروی مستقر در منطقه خواهد داشت.

این گزارش در ادامه تأکید کرد: دولت اوباما سعی در بالا بردن توان نظامی ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس به عنوان بخشی از طرح ایجاد تعادل در قبال ایران دارد. این کشورها عبارتند از عربستان سعودی، بحرین، عمان، قطر، امارات عربی متحده و کویت.

بنا بر این گزارش، آمریکا در ماه‌های اخیر برگزاری یک سری گفت‌وگوهای استراتژیک با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را آغاز کرده است. و پنتاگون نیز سعی داشته است تا تبادل اطلاعات و قابلیت‌های نظامی با این ۶ کشور را ارتقاء بخشد.

قراردادهای تسلیحاتی اخیر آمریکا با کشورهای حاشیه خلیج فارس، شامل یک طرح ۶۰ میلیارد دلاری برای فروش جنگنده های اف-۱۵، حدود ۲ هزار پوند بمب های بتن شکن و دیگر مهمات نظامی بوده است. پنتاگون اخیرا به کنگره اطلاع داد که طرح‌هایی برای فروش موشک‌های "استینجر" و موشک‌های میان برد هوا به هوا به عمان وجود دارد.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۲۱:۵۰ بعد از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


بازتاب گسترده بیانات رهبر معظم انقلاب در رسانه های عربی

خبرگزاری فارس: بازتاب گسترده بیانات رهبر معظم انقلاب در رسانه های عربی

بیانات پنجشنبه مقام معظم رهبری که در سایه افزایش تهدیدهای نظامی علیه ایران از اهمیت بالایی برخوردار بود، مورد توجه ویژه رسانه های منطقه قرار گرفت.


بیانات پنجشنبه حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم تحلیف و دانش آموختگی دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه افسری امام علی (ع) مورد استقبال گسترده رسانه های منطقه و جهان قرار گرفت.

رسانه های عربی منطقه نیز همزمان با سایر رسانه های خبری جهان با توجه به افزایش تهدیدات رژیم صهیونیستی و غرب علیه ایران این سخنرانی را به صورت گسترده انعکاس دادند، بیشتر رسانه های منطقه بخشی از بیانات معظم له را در تیتر اخبار خود قرار دادند که ایشان اظهار داشتند توطئه چینان برای تجاوز به جمهوری اسلامی ایران، باید خود را آماده دریافت سیلی‌های محکم و مشت های پولادین ارتش، سپاه و بسیج و در یک کلام، ملت بزرگ ایران کنند.

روزنامه های الشرق الاوسط چاپ لندن، السیاسه چاپ کویت، القدس العربی، الحیات و دیگر روزنامه های عربی نیز این سخنرانی را مورد توجه قرار دادند.

روزنامه القدس العربی این خبر را در صفحه اول خود منتشر کرده و بعد از ذکر بخشی از بیانات مقام معظم رهبری به خبر مخالفت روسیه و چین با اعمال تحریم های جدید علیه ایران و هشدار سازمان ملل نسبت به حمله به تاسیسات هسته ای ایران را نیز مورد توجه قرار داد.

این روزنامه بیانات مقام معظم رهبری را شدیدترین موضع گیری مقامات ایرانی در روزهای اخیر دانست و نوشت که تهدیدات اسرائیلی علیه ایران در شرایطی است که این رژیم تنها تاسیسات اتمی منطقه را داراست.

روزنامه امارات الیوم نیز بخش مفصلی از صفحه خود را به بیانات مقام معظم رهبری اختصاص داده و به نقل از ایشان نوشت: دشمنان ایران از جمله آمریکا و مزدوارن آن و رژیم صهیونیستی باید بدانند که ملت ایران نمی خواهد به هیچ کشوری تجاوز کند، اما در صورت هر تجاوز یا حتی تهدید علیه ایران با قدرت پاسخ متجاوزان را خواهد داد، بگونه ای که آنها را از داخل تخریب خواهد کرد.

روزنامه الرأی العام کویت ضمن انتشار خبر بیانات مقام معظم رهبری در خصوص آمادگی ایران برای مقابله با هر نوع حمله احتمالی به اظهارات دیگر مقامات ایرانی از جمله علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به تهدیدات خارجی علیه تهران نیز اشاره کرد.

روزنامه عمان نیز نوشت که آیت الله خامنه ای در سخنان دیروز خود اعلام کرد که ایران به هر تجاوز و یا حتی هر تهدید نظامی از سوی آمریکا و اسرائیل پاسخ خواهد داد.

روزنامه الاخبار لبنان، الدستور، السفیر، عکاظ، الشروق، و پایگاه های خبری العربیه، الجزیره، ایلاف، المنار از جمله دیگر رسانه های عربی بودند که به تناسب خود بیانات مقام معظم رهبری را منتشر کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای در بیانات دیروز خود همه ملت ایران بویژه نیروهای مسلح را به حفظ آمادگی برای تداوم مسیر عزت ملی و اقتدار بین المللی فراخواندند و تأکید کردند: ساخت مستحکم نظام جمهوری اسلامی و اتحاد ملی و نزدیکی دلهای آحاد ملت ایران، مهمترین قدرت بازدارنده است و همه موظف هستند این ساخت استوار و مستحکم نظام را حفظ کرده و به آن استحکام بیشتری ببخشند.
ایشان نیروهای مسلح را از لحاظ حضور در میدان علم و جهاد و همراه با معنویت و ایمان، مایه عزت خواندند و افزودند: آن کشور و ملتی که بتواند ثابت کند آماده ایستادگی و دفاع جانانه برای استقلال، حفظ هویت، آرمانها و موجودیت خود است، همواره عزیز است.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: در دنیایی که متأسفانه هنوز ارتباط میان ملتها و کشورها براساس تکیه بر قدرت سرنیزه و اسلحه تعیین می شود و قلدران تلاش دارند با مشتهای پولادین سرنوشت ملتها را در دست بگیرند، آن ملتی از آسیب محفوظ خواهد بود که آمادگی دفاعی خود را ثابت کند.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۲۱:۴۸ بعد از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


تهدیدات اسرائیل علیه ایران «پوچ و واهی» است/ گزارش آژانس استنادی از سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا است

خبرگزاری فارس: تهدیدات اسرائیل علیه ایران «پوچ و واهی» است/ گزارش آژانس استنادی از سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا است

(( یسری ابو شادی بازرس ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی ))

کارشناس مسائل هسته‌ای مصر با اشاره به این که تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه ایران پوچ و واهی است، تاکید کرد، آژانس عملا سندی مبنی بر تخلف ایران از تعهدات خود ندارد.


"یسری ابو شادی"، بازرس ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قاهره با اشاره به تهدیدات اخیر رژیم صهیونیستی در حمله نظامی به ایران با بیان این که این تهدیدات پوچ و تهی است، تاکید کرد، جمهوری اسلامی ایران بسیار قدرتمندتر از این تهدیدات است.

وی در ادامه افزود: جامعه بین المللی هر از چند گاهی شاهد چنین تهدیداتی توسط رژیم صهیونیستی علیه ایران به بهانه تلاش برای ساخت و تولید سلاح هسته‌ای است و متاسفانه در این راه گزارش اخیر آژانس علیه ایران بسیاری از حقایق را به سود آمریکا و اسرائیل نادیده گرفت.

وی در ادامه افزود: با کمال تاسف مدیر آژانس در تهیه گزارش خود به شکلی ویژه و آشکار بر گزارش‌های ارائه شده توسط سرویس‌‌های اطلاعاتی آمریکا تکیه کرد، درحالی که خود آژانس عملا سندی مبنی بر تخلف ایران از تعهدات خود و تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی ندارد.

ابو شادی تاکید کرد که ایران مانند عراق نیست، بلکه از جمله کشورهای پیشرفته هسته‌ای بشمار می‌آید و چرخه کامل سوخت هسته‌ای را در اختیار دارد.

وی گفت: ایران دارای توانمندی غنی سازی بالای اورانیوم است و در عین حال دارای 5 تن اورانیوم تضعیف شده و حدود 80 کیلوگرم اورانیوم بسیار غنی شده است به این معنا که اگر ایران قصد ساخت و تولید بمب اتمی را داشت کم‌تر از یک سال می‌توانست به آن دست یابد، اما چنین نکرد.

بازرس ارشد سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد که تاکنون هیچ مدرک قابل اثباتی جز گزارش سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا درباره فعالیت‌های غیرقانونی ایران بدست نیامده که بتوان آنها را منتشر کرد.

وی گفت: در سال 2003 آمریکا به دروغ به عراق حمله کرد، اما ایران عراق نیست که به راحتی بتوان به آن حمله کرد، چون ایران دارای توانمندی‌هایی است که هیچ قدرتی نمی تواند مانع آن شود.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۲۱:۴۵ بعد از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


دانشمند اوکراینی مورد ادعای آژانس هیچ تخصصی در سلاح هسته‌ای ندارد

خبرگزاری فارس: دانشمند اوکراینی مورد ادعای آژانس هیچ تخصصی در سلاح هسته‌ای ندارد

دانشمند اوکراینی که در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا شده بود که با ایران در زمینه تولید سلاح هسته‌ای همکاری کرده است، هرگز تخصص یا سابقه‌ای در زمینه تسلیحات اتمی ندارد.


به نقل از کانترپانچ، دانشمند اوکراینی که در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا شده بود که با ایران در زمینه تولید سلاح هسته‌ای همکاری کرده است، هرگز تخصص یا سابقه‌ای در زمینه تسلیحات اتمی ندارد.

بنابراین گزارش، "ویچسلاو دانیلنکو"، دانشمند اوکراینی که ادعا شده است از کارشناسان اتمی شوروی سابق است، یک متخصص "نانو دایموند" است و تخصصی در زمینه سلاح‌های هسته‌ای ندارد. آژانس بدون نام بردن از این شخص ادعاهایی را در خصوص همکاری هسته‌ای وی با ایران مطرح کرده بود که البته رسانه‌ها نام و مشخصات وی را فاش ساختند.

بنابر مقالات منتشر شده از وی، دانیلنکو یکی از دانشمندان پیشرو در زمینه نانو دایموند است اما گزارش آژانس مدعی شده که وی نه تنها در ایران بلکه در موطن خود نیز به فعالیت در زمینه هسته‌ای اشتغال داشته است.

به نوشته کانترپانچ به نظر می‌رسد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و منابع اطلاعاتی این نهاد بین‌المللی حتی زحمت کنترل اطلاعات ارائه شده از سوی یکی از کشورهای عضو آژانس را به خود نداده‌اند.

ادعا شده بود که دانیلنکو در یک مرکز اتمی روسیه مشغول به فعالیت بوده است اما مسوولین آژانس بدون کنترل اینکه وی در کدام بخش مشغول به فعالیت بوده است، وی را مستقیما یک دانشمند هسته‌ای معرفی کرده‌اند و در ضمن شواهدی نیز برای اثبات این ادعا که وی با ایران همکاری هسته‌ای می‌کرده است، ارائه نکرده‌اند.

یوکیو آمانو، دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا گزارشی را منتشر کرد که ایران را متهم می‌کند که در برنامه هسته‌ای خود از مسیر صلح‌آمیز منحرف شده است.

در گزارش دبیر کل آژانس که از سوی ایران قویا رد شده است، بعضی از ارگان‌های نظامی کشورمان به تلاش برای تولید تجهیزاتی با کاربری دوگانه هسته‌ای و غیرهسته‌ای شده‌اند؛ ایران متهم شده است که به دنبال راه‌های مخفی و اعلام‌نشده با هدف تولید سلاح هسته‌ای است؛ کشورمان همچجنین متهم شده است که تلاش کرده دانش تولید سلاح هسته‌ای را کسب کند و سلاح هسته‌ای بومی بسازد.

ایران ضمن تاکید بر اینکه برنامه‌ هسته‌ایش کاملا صلح‌آمیز است، گزارش آمانو را یک گزارش سیاسی دانسته است. اشتباه فوق‌الذکر نیز می‌تواند دلیل دیگری بر سیاسی بودن این گزارش باشد.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۲۱:۴۰ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


وزیر فرانسوی: فرانسه رویکرد دوگانه مذاکره و فشار را در قبال تهران اتخاذ کرده است

(( آنری دو رینکور وزیر همکاری‌های بین‌المللی فرانسه ))

وزیر همکاری‌های بین‌المللی فرانسه جمعه در اظهاراتی به اتخاذ رویکرد دوگانه مذاکره و فشار از سوی فرانسه در قبال تهران خبر داد.


به نقل از خبرگزاری فرانسه، "آنری دو رینکور" وزیر همکاری‌های بین‌المللی فرانسه جمعه در اظهاراتی اعلام کرد: «فرانسه آماده مذاکره با ایران است و دست به دامن تحریم‌ها شده است چرا که گزینه و راه دیگری در برابر پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران در اختیار ندارد.»

وی در واکنش به اظهارنظر یکی از سناتورهای مجلس سنای فرانسه مبنی بر اینکه "تحریم‌ها هیچ تأثیری جز تشدید سازش‌ناپذیری دولت ایران نداشته است و سیاست‌های فرانسه باید تغییر کند،" افزود: «ما درهای مذاکره با ایران را باز گذاشته‌ایم.»

وزیر همکاری‌های بین‌المللی فرانسه در ادامه خاطرنشان کرد: «فرانسه به همراه شرکای خود رویکرد دوگانه‌ مذاکره و فشار علیه تهران را در پیش گرفته است.»

وی تأکید کرد: «ما هنوز گزینه مذاکره را در اختیار داریم اما در عین حال گزینه دیگری جز درخواست فشار دیپلماتیک فزاینده و تشدید تحریم‌ها نداریم.»

اظهارات وزیر همکاری‌های بین‌المللی فرانسه در حالی صورت می‌گیرد که "آلن ژوپه" وزیر امور خارجه فرانسه روز گذشته در موضعی متفاوت تنها از تشدید تحریم‌ها علیه ایران سخن گفت و اعلام کرد فرانسه آماده است به همراه کسانی که تمایل داشته باشند، بمنظور به تسلیم واداشتن ایران پا را از تحریم‌هایی که باید تشدید شوند فراتر بگذارد.

غرب و در رأس آن آمریکا مدعی آن است که جمهوری اسلامی ایران مخفیانه در تلاش برای تجهیز به سلاح اتمی است و این در حالی است که مقامات کشورمان بارها اعلام کرده‌اند، ماهیت برنامه هسته‌ای ایران کاملا غیرنظامی بوده و قصد تهران از پیگیری برنامه هسته‌ای خود صرفا استفاده‌های غیرنظامی و صلح آمیز است.

این در حالی است که ایالات متحده آمریکا به تنهایی بیش از 9 هزار سلاح‌ اتمی در اختیار دارد و تنها کشوری است که از این سلاح علیه بشریت استفاده کرده است.

"علی اصغر سلطانیه" نماینده دائم کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش به گزارش اخیر آمانو، این گزارش را غیرمتوازن، غیرحرفه‌ای و سیاسی و تکرار ادعاهای گذشته خواند و اعلام کرد همانطور که بارها در طول 8 سال گذشته ایران ثابت کرده که ادعای آمریکا بی اساس بوده است و پس از گذشت 8 سال هیچ گونه شواهدی از انحراف مواد هسته‌ای به اهداف نظامی دیده نشده است، جامعه بین المللی این اتهامات را با انگیزه های سیاسی ارزیابی خواهد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون چندین قطعنامه تحریم علیه کشورمان تصویب کرده است و کشورهای غربی و در رأس آن آمریکا در تلاشند از طریق این تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران را تحت فشار قرارداده و از ادامه حرکت در مسیر دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بازدارند اما این تحریمن‌های تاکنون هیچ تأثیری بر اراده کشورمان نداشته است.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۲۱:۳۱ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


رژیم صهیونیستی 21 فعال صلح‌طلب غربی را همچنان در بازداشت نگه داشته است

خبرگزاری فارس: رژیم صهیونیستی 21 فعال صلح‌طلب غربی را همچنان در بازداشت نگه داشته است

21 فعال صلح‌طلب از ملیت‌های ایرلندی، آمریکایی و کانادایی که هفته گذشته نیروی دریایی رژیم صهیونیستی این افراد را پس از تصرف کشتی امدادرسانی آنها به غزه، بازداشت کرده بود همچنان در زندان‌های این رژیم هستند.


روزنامه صهیونیستی"هاآرتص" نوشت که 21 فعال صلح‌طلب اعم از 14 تبعه ایرلندی، 7 کانادایی و یک آمریکایی به دلیل خودداری از امضای تعهدنامه برای عدم سفر دوباره به نوار غزه تا سال آینده، همچنان در زندان‌ در بازداشت بسر می‌برند.

به نوشته این روزنامه تعدادی از این فعالان در زندان"جعفوت" هستند و بر مواضع خود اصرار دارند و می‌گویند که آنها را به زور و تهدید به بندر اشدود آورده‌اند و کاری که نیروی دریایی اسرائیل انجام داده است نوعی عملیات آدم ربایی از آبهای بین‌المللی است و به همین دلیل آنها حاضر نیستند هیچ سندی را امضا کنند.

بر اساس این گزارش برخی از این فعالان نیز با خرید بلیط هواپیما با هزینه شخصی خود مخالفت می‌کنند و خواهان آزادی سریع آنها و بازگشت به کشتی که در آن بودند، هستند.

جمعه هفته گذشته نیروی دریایی ارتش رژیم صهیونیستی پس از حمله به 2 کشتی ایرلندی "الحریة" و کشتی کانادایی "التحریر" امدادرسانی به نوار غزه 27 مسافر آن را برای بازجویی تحویل پلیس داد.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۲۱:۲ بعد از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


آمریکا پایگاه هوایی «بلد» بغداد را تسلیم مقامات عراق کرد

خبرگزاری فارس: آمریکا پایگاه هوایی «بلد» بغداد را تسلیم مقامات عراق کرد

سخنگوی نیروهای آمریکای در عراق اعلام کرد که ارتش این کشور، پایگاه هوایی بلد در شمال بغداد را تحویل مقامات عراق کرده است.


به نقل از خبرگزاری فرانسه، سخنگوی نیروهای آمریکایی در عراق اعلام کرد که کشورش روز سه‌شنبه پایگاه هوایی «بلد» در شمال بغداد را تسلیم مقامات عراق کرده است.

این مقام آمریکایی در این خصوص گفت: پایگاه هوایی بلد را سه‌شنبه تحویل مقامات عراقی دادیم.

بنا بر این گزارش، پایگاه بلد هفتاد کیلومتری شمال بغداد و به مساحت ۲۵ کیلومتر مربع است.

به گفته این مقام آمریکایی، بالاترین میزان حضور نیروهای آمریکایی در این پایگاه 28 هزار نظامی به همراه 8 هزار نیروی دیگر بود.

یگان هوایی ۳۳۲ از یگانهای هوایی آمریکا، از آخرین واحدهای نظامی بود که پایگاه بلد را ترک کرد.

طبق توافقنامه امنیتی بغداد-واشنگتن، آمریکا باید تا پایان سال جاری میلادی همه نیروهای خود را از خاک عراق خارج کند.

این مقام آمریکایی همچنین اعلام کرد که «پایگاه بلد بهترین مرکز پزشکی بود که توانست زندگی 98 درصد از نیروهای آمریکا و عراق را که در سالهای پیش مجروح شدند، حفظ کند».


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۲۱:۱ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


سوریه اجازه نمی‌دهد که واشنگتن از بازگشت سفیر آمریکا به دمشق استفاده ابزاری کند

خبرگزاری فارس: سوریه اجازه نمی‌دهد که واشنگتن از بازگشت سفیر آمریکا به دمشق استفاده ابزاری کند

(( عماد مصطفی سفیر سوریه در آمریکا ))

سفیر سوریه در واشنگتن اعلام کرد که موضوع بازگشت سفیر آمریکا به دمشق به خود آمریکا مربوط است اما اجازه نمی‌دهیم این موضوع را بهانه‌ای برای تحریک سوریه کنند.


«عماد مصطفی» سفیر سوریه در آمریکا در خصوص انتشار خبر بازگشت رابرت فورد سفیر آمریکا در دمشق، اعلام کرد که کشورش اجازه نمی‌دهد واشنگتن این موضوع را ابزاری برای تحریک دمشق کند.

به گزارش شام‌پرس، مصطفی در این خصوص گفت: بازگشت سفیر آمریکا به دمشق که دولت آمریکا اخیرا وی را فراخواند [به طور کل] به ما مربوط نیست... سوریه امنیت و سلامت همه را در خاک خود تضمین می‌کند اما سوریه اجازه نمی‌دهد این موضوع را ابزاری کنند برای تحریک دمشق.

اخیرا آمریکا برای ناامن جلوه دادن سوریه سفیر خود را از دمشق فراخواند و اعلام کرد که زمان بازگشت وی روشن نیست اما برخی منابع خبری خروج رابرت فورد از دمشق را که بارها با دیدار با مخالفان دمشق تلاش کرد مردم سوریه را علیه دولت تحریک کند، شکست طرح آمریکا دانستند.

در واکنش به فراخوانده شدن سفیر آمریکا، سوریه نیز بلافاصله سفیر خود در واشنگتن را فراخوانده بود.

مقامات دمشق بارها اعلام کرده‌اند که آمریکا در امور داخلی سوریه و همچنین در حملات مسلحانه‌ای که در این کشور به نهادهای دولتی و مردم و نیروهای امنیتی می‌شود دخیل است.

روز جمعه گذشته ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پس از آنکه دمشق به مخالفان مسلح مهلت یک هفته‌ای داد تا در مقابل عفو عمومی سلاح خود را تحویل دهند، از افراد مسلح خواست سلاح خود را زمین نگذارند.

در همین حال، سوریه امروز در شورای امنیت از دخالت آمریکا در امور داخلی این کشور بشدت انتقاد کرد.

خبرگزاری فرانسه نوشت: در بیانیه سوریه در شورای امنیت آمده است که «جمهوری عربی سوریه آمریکا را به دلیل بیانیه وزارت خارجه این کشور، به صورت مستقیم در ناآرامی‌های شدید در سوریه دخیل می‌بیند».


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۲۰:۵۸ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


تشکیلات خودگردان درخواست پرز برای ازسرگیری مذاکرات سازش را رد کرد

خبرگزاری فارس: تشکیلات خودگردان درخواست پرز برای ازسرگیری مذاکرات سازش را رد کرد

(( صائب عریقات عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و مذاکره‌کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین ))

عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و مذاکره‌کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین درخواست رئیس رژیم صهیونیستی برای ازسرگیری مذاکرات سازش را رد کرد.


به نقل از رسانه‌های فلسطین، "صائب عریقات" در پاسخ به دعوت"شیمون پرز" از تشکیلات خودگردان برای ازسرگیری مذاکرات سازش گفت: بهتر بود پرز از "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر اسرائیل می‌خواست که شهرک‌سازی را متوقف و به مرجعیت بین‌المللی پایبند باشد.

وی افزود که توقف شهرک‌سازی و پایبندی به مرجعیت بین‌المللی کلید بازگشت به میز مذاکرات سازش است.

این در حالی است که رژیم صهیونیستی با طرح احداث یک شهرک جدید و ساخت یک‌هزار و 400 واحد مسکونی برای صهیونیست‌ها در ورودی جنوبی شهر حیفا واقع در اراضی اشغالی سال 1948 موافقت کرد.

قرار است دوشنبه آینده نیز نمایندگان کمیته چهارجانبه صلح متشکل از(روسیه، آمریکا، سازمان ملل و اتحادیه اروپا) در تلاش برای ازسرگیری مذاکرات سازش، در قدس اشغالی با طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی به طور جداگانه دیدار کنند.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۲۰:۵۵ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


آمریکا به دیکتاتور مصر بیش از 60 میلیارد دلار کمک کرده است

خبرگزاری فارس: آمریکا به دیکتاتور مصر بیش از 60 میلیارد دلار کمک کرده است

(( بثینه کامل مجری معروف مصری ))

نامزد زن احتمالی ریاست جمهوری مصر در صفحه فیس‌بوک گزارشی منتشر می‌کند که در آن تاکید شده، کمک‌های دریافتی مصر در زمان دیکتاتوری مبارک از آمریکا از 60 میلیارد دلار هم فراتر نهاده است.


به نقل از پایگاه خبری الفجر، "بثینه کامل" مجری معروف مصری که به عنوان اولین زن مصری خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور آماده می‌کند، با انتشار گزارشی در صفحه فیس بوک خود پرده از میزان کمک‌های آمریکا به مصر برمی‌بردارد.

وی در این گزارش می‌نویسد، این حق هر شهروند مصری است که از منابع مالی تامین بودجه ارتش کشور خود مطلع باشد و بداند تصمیم‌گیری‌ها در این ارتش چگونه صورت می‌گیرد.

بثنیه کامل پس از آن تاکید می‌کند، تا سال 2006 میلادی دولت آمریکا بیش از 60 میلیارد به دولت این کشور کمک‌های اقتصادی و نظامی کرده و این رقم کمک‌های صورت گرفته به افراد و سازمان‌های مختلف را دربرنمی‌گیرد که رقم آنها به ده‌ها هزار دلار می‌رسد.

نامزد زن احتمالی ریاست جمهوری مصر این گزارش را با استناد به گزارش منتشره توسط دفتر محاسبات دولت آمریکا تهیه کرده و در متن آن آمده است که از سال 1979 مصر بیش از 60 میلیارد دلار از آمریکا کمک‌های نظامی و اقتصادی دریافت کرده و در کنار اسرائیل و افغانستان و عراق بزرگ‌ترین بهر‌ه برنده از این کمک‌هاست.

در سال 2005 کمک‌های دریافتی مصر از آمریکا 1.3 میلیارد دلار به صورت کمک‌های نظامی بود که 80 درصد بودجه اختصاص یافته به خریدهای نظامی مصر است و بیش از 25 درصد مجموع کمک‌های نظامی خارجی آمریکا به دیگر کشورهای جهان است.

کامل در گزارش خود اظهار می‌کند، این کمک‌ها از سال 1999 تا 2005 حدود 7.8 میلیارد دلار بوده‌اند که به صورت کمک‌های نظامی به مصر داده شده و همه به خریدهای تسلیحاتی از آمریکا اختصاص یافته‌‌اند که به معنای بازگرداندن همه پول‌ها به حساب دولت آمریکا بوده است.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۲۰:۵ بعد از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


محکومیت رئیس سابق رژیم صهیونیستی به ۷ سال حبس به جرم آزار جنسی

خبرگزاری فارس: محکومیت رئیس سابق رژیم صهیونیستی به ۷ سال حبس به جرم آزار جنسی

(( موشه کاتساو هشتمین رئیس جمهور کشور اسرائیل))

دادگاه عالی رژیم صهیونیستی پنجشنبه با صدور حکم نهایی رئیس سابق این رژیم را به اتهام تجاوز و آزار جنسی یک زن به 7 سال حبس اجرایی محکوم کرد و قرار است وی اوایل ماه آینده راهی زندان شود.


به نقل از رسانه‌های رژیم صهیونیستی، دادگاه عالی رژیم صهیونیستی پنجشنبه بنا بر درخواست"موشه کاتساو" به منظور رسیدگی مجدد در حکم صادره علیه وی مبنی بر 7 سال حبس اجرایی، تشکیل جلسه داد.

6 ماه پیش دادگاه عالی رژیم صهیونیستی حکمی علیه کاتساف صادر و وی را به اتهام تجاوز و آزار جنسی یک زن به گذراندن 7 سال حبس محکوم کرده بود اما کاتساو با رد این اتهامات خواستار تجدید نظر در حکم شده بود.

دادگاه عالی این رژیم پنجشنبه بنا بر درخواست کاتساو تشکیل جلسه داد و پس از شنیدن صحبت‌های متهم حکم نهایی در این باره که همان 7 سال حبس است، صادر کرد.

این جلسه دادگاه صبح پنجشنبه در قدس اشغالی با حضور سه قاضی تشکیل شد.

بر این اساس هشتمین رئیس رژیم صهیونیستی، به اتهام تجاوز و آزار جنسی یک زن، هفتم دسامبر آینده برای گذراندن 7 سال حبس راهی زندان می‌شود.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۱۹:۳۶ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


بازتاب گسترده بیانات رهبر انقلاب در رسانه‌های جهان

خبرگزاری فارس: بازتاب گسترده بیانات رهبر انقلاب در رسانه‌های جهان

بیانات پنجشنبه مقام معظم رهبری اندکی پس از انتشار بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشته است.


رویترز در انعکاس بیانیات رهبر انقلاب و به نقل از ایشان نوشت: "دشمنان ما، بخصوص رژیم صهیونیستی، آمریکا و متحدانش باید بدانند که هرگونه تهدید یا حمله به ایران به شدت پاسخ داده خواهد شد... ملت ما، سپاه پاسداران و ارتش هر حمله‌ای را با سیلی‌های محکم و مشت‌های پولادین پاسخ خواهند گفت."


خبرگزاری آمریکایی اسوشیتدپرس نیز نوشت: رهبر عالی ایران می‌گوید که اگر آمریکا و اسرائیل حمله‌ای را علیه ایران ترتیب دهند، پاسخ ایران سخت خواهد بود.

این خبرگزاری آمریکایی نیز در انعکاس بیانات مقام معظم رهبری بر عبارت "سیلی محکم و مشت پولادین" تاکید ورزیده و نوشته است: این سخنان دو روز پس از آن مطرح می‌شود که گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران را به تلاش برای دست‌یابی به سلاح‌های هسته‌ای متهم کرده است. ایران اصرار دارد که به دنبال انرژی هسته‌ای با مقاصد صلح‌آمیز است.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی ضمن انعکاس بیانات مقام معظم رهبری، به نقل از ایشان نوشت: "دشمنان،بخصوص آمریکا و دست‌نشاندگان آن و رژیم صهیونیستی باید بدانند که این عادت ایران نیست که به کشور یا ملتی دیگر حمله کند اما به هر تجاوزی و یا حتی تهدیدی با قدرت پاسخ خواهد داد، پاسخی که متجاوز را از درون ویران کند."

پایگاه اطلاع‌رسانی داون، روزنامه‌های اسرائیلی هاآرتص و یدیعوت آحارنوت، روزنامه سیاتل پست اینتلیجنسر، آژانس خبری ترند و بسیاری دیگر از رسانه‌های جهان دست به بازتاب سخنان مقام معظم رهبری زدند.

شایان ذکر است، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در مراسم تحلیف و دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه افسری امام علی (ع) در سخنان مهمی، نیروهای مسلح را مایه عزت ملت و کشور ایران و نوک پیکان استوار دفاع ملی دانستند و تأکید کردند: دشمنان بخصوص آمریکا و دست نشانده گانش و رژیم صهیونیستی بدانند، ملت ایران اهل تجاوز به هیچ کشور و ملتی نیست اما هرگونه تجاوز و حتی تهدید را با قدرت کامل و بگونه‌ای پاسخ خواهد داد که متعرضان و متجاوزان را از درون متلاشی کند.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین خاطرنشان کردند: هرکس که فکر تجاوز به جمهوری اسلامی ایران، در مخیله‌اش خطور کند، باید خود را آماده دریافت سیلی‌های محکم و مشت های پولادین ارتش، سپاه و بسیج و در یک کلام، ملت بزرگ ایران کند.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۱۹:۳۱ بعد از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


مصر از ورود یک نماینده اسلام‌ستیز هلندی به قاهره جلوگیری کرد

خبرگزاری فارس: مصر از ورود یک نماینده اسلام‌ستیز هلندی به قاهره جلوگیری کرد

دولت مصر از ورود یک نماینده اسلام ستیز در پارلمان هلند که توهین‌های مکرری به قرآن کریم، پیامبر اعظم مطرح کرده بود، به کشورش جلوگیری کرد.


مقامات مصری اخیرا از دادن ویزا به "ریموند دی رون" یک عضو از اعضای احزاب افراطی ضد اسلام هلند خوددادری کرده و وی را به مصر راه ندادند.

در همین راستا "گرت فیلدز" رئیس حزب راستگرای آزاد هلند که از ورود یکی از اعضای حزب خود به مصر جلوگیری شده، در واکنش به این اقدام به شدت به رژیم جدید مصر تاخته و گفت: مصر از اینکه من مهاجرت بیش از 95 هزار مسیحی از مصر از مارس گذشته تاکنون را به عنوان پاکسازی نژادی معرفی کرده ام، از این سخن خوشش نیامده است. این در حالی است که مصر این نماینده افراطی پارلمان هلند را به علت توهین های مکرر حزب متبوعش به اسلام به قاهره راه نداده و این موضوعی است که فیلدز نمی خواهد آن را بپذیرد.

کمیته دائمی روابط خارجی در اتاق دوم پارلمان هلند اخیرا تصمیم گرفته بود تا هیئتی را به مصر اعزام کند تا از اوضاع این کشور بویژه در آستانه انتخابات پارلمانی آگاه شوند، اما با خودداری مقامات مصری از اعطای ویزا به یکی از اعضای این هیئت، این سفر لغو شد.

فیلدز رئیس حزب اسلام‌ستیز آزاد چند سال پیش در مصاحبه اى گفته بود: «اگر مسلمانان مى خواهند در این کشور زندگى کنند باید نصف قرآن را دور بریزند». وی ادعا کرد که در قرآن "چیزهاى نفرت انگیزى" وجود دارد.
وى اسلام را دین خشونت، وپیامبر خدا صلّى الله علیه وآله را شخصى تندرو توصیف کرد که اگر در این زمان زنده وساکن هلند بود از این کشور رانده مى شد. این مواضع خشم مسلمانان را در تمامی جهان برانگیخت و اعتراضات شدیدی علیه اظهارات این مقام سیاسی هلند مطرح شد.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۱۹:۳۰ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


خشم مقامات صهیونیستی از البرداعی همزمان با انتشار گزارش برنامه هسته‌ای ایران

خبرگزاری فارس: خشم مقامات صهیونیستی از البرداعی همزمان با انتشار گزارش برنامه هسته‌ای ایران

(( محمد البرادعی مدیر کل سابق سازمان انرژی اتمی ))

رسانه‌های صهیونیستی از خشم مقامات این رژیم نسبت به گزارشات مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران خبر دادند.


به نقل از "الاهرام" مصر، روزنامه‌های اسرائیلی روز چهارشنبه و همزمان با انتشارگزارش برنامه هسته‌ای ایران فاش کردند که مقامات رژیم صهیونیستی از محمد البرادعی مدیر کل سابق سازمان انرژی اتمی بدلیل آنچه مخفی کردن فعالیت هسته‌ای ایران برای سال‌های طولانی نامیده، خشمگین شده‌اند.

روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونوت در این خصوص اعلام کرد: به دنبال انتشار گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ایران، البرادعی متهم به مخفی کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران برای سال‌های طولانی از سوی مقامات اسرائیلی شده است.

این روزنامه به نقل از یکی از مقامات رده بالای رژیم صهیونیستی نوشت: گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که مدیر کل سابق رژیم این آژانس چیزی جز یک مزدور ایرانی نیست.

همچنین منابع صهیونیستی مدعی شده‌اند که البرادعی برای مدت طولانی واقعیات را در مورد برنامه هسته‌ای ایران مخفی کرد که این موضوع باعث حفظ ایران از تحریم‌ها شد.

مقامات اسرائیلی همچنین مدعی شدند که البرادعی باعث شد ایران با بدست آوردن وقت و فریب دنیا فعالیت‌های هسته‌ای خود را تکمیل کند.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۱۹:۲۴ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


آمریکا بیش از دوران جنگ سرد پول خرج کلاهک‌های هسته‌ای می‌کند

خبرگزاری فارس: آمریکا بیش از دوران جنگ سرد پول خرج کلاهک‌های هسته‌ای می‌کند

راشاتودی گزارش داد که آمریکایی‌ها در حال حاضر بیش از دوران جنگ سرد در حال هزینه کردن بر روی کلاهک‌های هسته‌ای خود هستند.


به نقل از راشاتودی، با وجود آنکه سال‌ها از پایان جنگ سرد می‌گذرد، ایالات متحده آمریکا نسبت به دورانی که در تقابل با اتحاد جماهیر شوروی قرار داشت، پول بیشتری بر روی کلاهک‌های هسته‌ای خود هزینه می‌کند.

بنابراین گزارش، در شرایطی که آمریکایی‌ها اعلام می‌کنند که از هزینه‌های نظامی خود می‌کاهند، مبلغی که اکنون خرج نگهداری کلاهک‌های هسته‌ای خود می‌کنند از جنگ سرد نیز فراتر رفته است. در حالی که در دوران جنگ سرد آمریکایی‌ها 35 میلیارد دلار در سال در این زمینه هزینه می‌کردند، این مبلغ اکنون به 55 میلیارد دلار در سال رسیده است.

به نوشته راشاتودی، در حالی که اوباما تنها سه ماه پس از تکیه زدن بر اریکه قدرت اظهار داشت که جهانی عاری از تسلیحات هسته‌ای را مدنظر دارد، تنها دو سال پس از این سخنان آمریکا 2500 کلاهک هسته‌ای آماده شلیک در اختیار داشت.

علاوه بر این تعداد کلاهک اتمی آماده شلیک، تعداد زیادی نیز کلاهک هسته‌ای ذخیره وجود دارد که در مجموع نشان می‌دهد آمریکا صاحب 5113 کلاهک هسته‌ای است.

بر اساس معاهده استارت، آمریکا و روسیه باید تعداد کلاهک‌های آماده شلیک خود را به 1500 کلاهک کاهش دهند. آمریکایی‌ها نیز ظاهرا قصد دارند تعدادی از کلاهک‌های خود را متلاشی کنند اما به نوشته راشاتودی این کلاهک‌ها از پیش مرده‌اند.

به این ترتیب آمریکایی‌ها در واقع کلاهک‌هایی را متلاشی می‌کنند که دیگر ارزش بقا ندارند و بودن آنها تنها دردسر است. در سال 2012 آمریکایی‌ها 4.1 میلیارد دلار خرج بهینه‌سازی برخی کلاهک‌های فرسوده خود خواهند کرد اما هزینه‌ای که برای از بین بردن کلاهک‌های خود حاضر به تقبل شده‌اند، 57 میلیون دلار است.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۱۹:۲۱ بعد از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


تقلای آمریکا برای سرپوش گذاشتن بر بدگویی اوباما علیه نتانیاهو

به دنبال افشای گفت‌وگوی رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه علیه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، کاخ سفید در تلاش برای اجتناب از بروز حادثه دیپلماتیک با اسرائیل لاپوشانی‌ها و توجیهات خود را آغاز کرد.


به نقل از خبرگزاری فرانسه، "بن راد" معاون مشاور امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه در راستای تلاش کاخ سفید بمنظور اجتناب از بروز حادثه دیپلماتیک با اسرائیل پس از افشای گفت‌وگوی خصوصی "باراک اوباما" و "نیکلا سارکوزی" رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه علیه "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر اسرائیل، در اظهاراتی خطاب به خبرنگاران اعلام کرد: «باراک اوباما و نتانیاهو با یکدیگر همکاری بسیار نزدیکی دارند و بطور منظم با یکدیگر در ارتباط و گفت‌وگو هستند.»

وی افزود: «من فکر می‌کنم که اوباما اوقات زیادی را با نتانیاهو گذرانده است به گونه‌ای که با هیچیک از دیگر رهبران چنین زمانی را نگذرانده است و این مسئله به این برمی‌گردد که آمریکا و اسرائیل با یکدیگر روابط بسیار نزدیکی در خصوص مسائل امنیتی و ارزش‌ها دارند.»

این مقام بلندپایه کاخ سفید در ادامه خاطرنشان کرد: «باراک اوباما در جریان نشست سران گروه ۲۰ زمان زیادی را صرف تشدید موضع مخالف آمریکا با تلاش‌‌های فلسطین در راستای به رسمیت شناخته شدن به عنوان کشوری مستقل نزد نهادهای بین‌المللی کرد.»

بر اساس این گزارش، کاخ سفید روز سه‌شنبه گذشته از پاسخگویی درباره اظهارات اوباما علیه نتانیاهو در جریان گفت‌وگو با سارکوزی، طفره رفت و از ارائه هرگونه توضیحی درباره این موضوع اجتناب ورزید.

اوباما و سارکوزی در جریان دیداری که هفته گذشته در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ پشت درهای بسته برگزار شد، با یکدیگر گفت‌وگویی خصوصی داشتند که طی آن علیه نتانیاهو سخن گفتند.

نیکلا سارکوزی در جریان این گفت‌وگوی خصوصی در سخنانی اعلام کرده است "من دیگر نمی‌توانم نتانیاهو را ببینم و تحملش را ندارم؛ او یک دروغگو است" و اوباما نیز در پاسخ به اظهارات وی گفته "از دستش خسته شده‌ای؟ من چی که هر روز باید با او سر و کار داشته باشم!" و این در حالیست که این دو فکر می‌کردند میکروفن‌های آن‌ها خاموش است، حال آنکه به دلیل یک اشتباه میکروفن‌ها روشن بوده و خبرنگاران و روزنامه‌نگاران صدای آنها را به خوبی می‌شنیدند و در جریان مکالمه به ظاهر خصوصی آنها قرار گرفتند.

خبرنگاران حاضر که از پشت میکروفن‌های به ظاهر خاموش کاملا در جریان محتوای گفت‌وگوی اوباما و سارکوزی قرار گرفته بودند، تهدید شدند که ماجرا منتشر نشود و خبر این گفت‌وگو از سوی هیچیک از رسانه‌های حاضر پوشش داده نشود، اما چند روز بعد یک سایت فرانسوی اقدام به افشای خبر این گفت‌وگوی خصوصی و محتوای آن کرد.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۱۹:۲۰ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


آمریکا به ناتوانی در سرنگونی اسد با اقدامات مسلحانه اذعان کرد

خبرگزاری فارس: آمریکا به ناتوانی در سرنگونی اسد با اقدامات مسلحانه اذعان کرد

(( جفری فلتمن معاون هیلاری کلینتون در امور خاورمیانه ))

 یک هفته پس از آنکه وزارت خارجه آمریکا از افراد مسلح در سوریه خواست سلاح خود را زمین نگذارند، معاون وزیر خارجه آمریکا اذعان کرد که اقدامات مسلحانه هم علیه نظام سوریه بی‌فایده است.


سرانجام پس از هفت ماه اقدامات مسلحانه علیه ارتش، نیروهای مسلح و امنیت سوریه،‌ آمریکا اذغان کرد که اقدامات تروریستی و مسلحانه نیز نمی‌تواند نظام سوریه را سرنگون کند.

خبرگزاری فرانسه در این خصوص اعلام کرد: یک مسئول آمریکایی در وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در کمیته فرعی امور سیاست خارجی سنای آمریکا اعلام کرد که اعتراضات مسلحانه علیه نظام بشار اسد در سوریه «بی‌فایده» است.

بنا بر این گزارش، جفری فلتمن، معاون هیلاری کلینتون در امور خاورمیانه، در حالی این اعتراف را بیان می‌کند که روز جمعه گذشته ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پس از آنکه دمشق به مخالفان مسلح مهلت یک هفته‌ای داد تا در مقابل عفو عمومی سلاح خود را تحویل دهند، از افراد مسلح خواست سلاح خود را زمین نگذارند.

خبرگزاری فرانسه افزود: فلتمن در این سخنان خواستار اعتراضات غیرمسلحانه مخالفان شد و افزود: فکر می‌کنیم در وضع کنونی قدرت آنان [مخالفان] در تظاهرات مسالمت‌آمیز است.

این مقام آمریکایی در حالی از اعتراضات در سوریه سخن می‌گوید که در روزهای اخیر در شهرهای مانند دمشق، حلب بزرگترین‌ تظاهرات‌های ماه‌‌های گذشته در سوریه در حمایت از بشار اسد برگزار شده است و علاوه بر این مخالفان داخل و خارج سوریه دچار اختلافات شدید هستند.

فلتمن بدون اشاره به درخواست ویکتوریا نولاند مبنی بر اینکه مخالفان سوریه سلاح خود را علیه دمشق زمین نگذارند، در ادامه متحدان آمریکا در منطقه را به تشدید و ادامه فشارها بر سوریه فراخواند و گفت: ما مخالفان و متحدان خود در منطقه را به تداوم رد کردن خشونت فرا می‌خوانیم.

وی در ادامه ادعا کرد که بشار اسد سوریه را نابود و منطقه را بی‌ثبات می‌کند. وی گفت پیام ما به اسد ساده است و از او خواست تا استعفا کند.

در همین حال، سوریه امروز در شورای امنیت از دخالت آمریکا در امور داخلی این کشور بشدت انتقاد کرد.

خبرگزاری فرانسه نوشت: در بیانیه سوریه در شورای امنیت آمده است که «جمهوری عربی سوریه آمریکا را به دلیل بیانیه وزارت خارجه این کشور، به صورت مستقیم در ناآرامی‌های شدید در سوریه دخیل می‌بیند».

از طرف دیگر، بشار اسد چندی پیش در دیدار با هیئت‌های لبنانی اعلام کرد که تمرکز دولت وی بر دو محور است: مبارزه با افراد مسلح و تروریست فعال در سوریه و ادامه روند اصلاحات در کشور.

سوریه از ماه مارس گذشته شاهد ظهور گروه‌هک‌های مسلحی است که به گفته مقامات سوریه از خارج از این کشور حمایت مالی و تسلیحاتی می‌شوند و سلاح‌ها از مرز لبنان، ترکیه، عراق به خاک سوریه قاچاق می‌شود.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۱۹:۱۷ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


دمشق: آمریکا در ناآرامی‌های سوریه دخیل است

خبرگزاری فارس: دمشق: آمریکا در ناآرامی‌های سوریه دخیل است

سوریه با انتشار بیانیه‌ای در شواری امنیت تاکید کرد که آمریکا با مواضع اخیر خود مستقیما در ناآرامی‌های سوریه دخیل است.


خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که سوریه پنجشنبه در شورای امنیت از دخالت آمریکا در امور داخلی این کشور انتقاد کرد.

خبرگزاری فرانسه نوشت: در بیانیه سوریه در شورای امنیت آمده است که «جمهوری عربی سوریه آمریکا را به دلیل بیانیه وزارت خارجه این کشور، به صورت مستقیم در ناآرامی‌های شدید در سوریه دخیل می‌بیند».

روز جمعه گذشته وزارت کشور سوریه اعلام کرد که کسانی که به هر صورتی سلاح دارند یا خرید و فروش کرده‌اند و مرتکب قتل نشده‌اند با تحویل دادن سلاح خود مشمول عفو عمومی می‌شوند اما ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بلافاصله از افراد مسلح خواست تا به این خواسته تن ندهند و سلاح خود را زمین نگذارند.

خبرگزاری فرانسه افزود: در بیانیه پنجشنبه سوریه همچنین آمده است که این موضع آمریکا «نشان دهنده نیاتی است که تلاش می‌کنند تلاش‌های اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه به نتیجه نرسد».

سوریه از ماه مارس گذشته شاهد ظهور گروه‌هک‌های مسلحی است که به گفته مقامات سوریه از خارج از این کشور حمایت مالی و تسلیحاتی می‌شوند و سلاح‌ها از مرز لبنان، ترکیه، عراق به خاک سوریه قاچاق می‌شود.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۱۹:۱۶ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


حمایت غرب از مخالفان دولت ایران دست‌آورد گزارش سیاسی آمانو

خبرگزاری فارس: حمایت غرب از مخالفان دولت ایران دست‌آورد گزارش سیاسی آمانو

به نظر می‌رسد هدف از انتشار گزارش سیاسی آژانس هسته‌ای علیه ایران علاوه بر افزایش تحریم‌های اقتصادی، بهانه‌ای برای حمایت بیشتر از رسانه‌ها و گروه‌های معارض ایرانی باشد.


در حالی گزارش جانبدارانه آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران روز چهارشنبه منتشر شد که کشور‌های غربی به ویژه آمریکا و فرانسه از همان ابتدا بر طبل افزایش تحریم‌های سیاسی و اقتصادی علیه ایران کوبیدند.

شبکه فرانس‌24 در گزارشی به ابعاد احتمالی تحریم‌ها علیه ایران و محور‌های آن اشاره کرد و افزود: در قدم نخست آمریکا قصد داد تا بانک مرکزی و شرکت‌های وابسته به صنایع نفت و گاز ایران را در لیست تحریم‌های جدید قرار دهد تا بتواند از این طریق منابع مالی دولت ایران برای اجرایی‌کردن طرح‌های هسته‌ای خود را کاهش دهد.

این شبکه افزود: در گام بعدی آمریکا و کشور‌های غربی قصد دارند تا حمایت خود از رسانه‌های غیردولتی و گروه‌های معارض ایرانی را افزایش دهند.

در همین راستا فرانسه و انگلیس طی بیانیه‌ای که توسط کاخ الیزه صادر شد، اعلام کرده‌اند که در صورت ادامه آنچه عدم همکاری ایران با جامعه بین‌المللی در خصوص برنامه هسته‌ای کشورمان خوانده می‌شود، متعهد به پیگیری تحریم‌های سخت‌تر علیه ایران خواهند بود.

"آلن ژوپه" وزیر خارجه فرانسه در گفتگو با رادیو " آر .اف . آی " اعلام کرد اگر ایران از همکاری با جامعه جهانی در مورد برنامه اتمی خود خودداری کند با تحریم های بی سابقه ای مواجه خواهد شد.

وی افزود: " ما از شورای امنیت می خواهیم تشکیل جلسه دهد. فرانسه خواهان اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران است."

به نظر می‌رسد فرانسه در چند ماه گذشته با اتخاذ سیاست‌های دنباله‌روی از آمریکا جایگزین انگلیس شده و در اجرای طرح‌هایی نظیر اجرای منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی و ارائه پیش‌نویس تحریم‌ها علیه سوریه در شورای امنیت ازهمپیمان خود انگلیس سریع‌تر عمل می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا گزارشی را منتشر کرده است که جز تکرار برخی ادعاهای سابق مطلب تازه‌ای در خود ندارد اما مورد استفاده تبلیغاتی گسترده مقامات ور سانه‌های غربی قرار گرفته و به نظر می‌رسد که هدف از این پوشش تبلیغاتی گسترده احتمالا تلاش برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران است.

تلاش برای تحریم در حالی انجام می‌شود که تحریم‌های سابق غرب علیه ایران طی سه قطعنامه اخیر شورای امنیت ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد از یک‌سو و تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا تاکنون نتوانسته است ایران را از برنامه هسته‌ای مسالمت‌آمیز خود منصرف کند.

روسیه به عنوان یکی از اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده است که با اعمال تحریم یا تهدید علیه ایران مخالف‌ است.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۱۹:۱۵ بعد از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


هرکشوری آمریکا و اسرائیل را علیه ایران کمک کند جنایتکار است

خبرگزاری فارس: هرکشوری آمریکا و اسرائیل را علیه ایران کمک کند جنایتکار است

رئیس سابق کمیته فتوای الازهر مصر در جدیدترین فتوای خود اعلام کرد که هر کشور عربی یا اسلامی که با آمریکا و اسرائیل علیه ایران همکاری کند، گناهکار و جنایتکار در حق اسلام است.


«شیخ عبدالحمید الاطرش» رئیس سابق کمیته فتوای الازهر مصر اعلام کرد که هر کشور عربی و اسلامی علیه ایران به آمریکا کمک کند، جنایتکار است.

به گزارش روزنامه الجمهوریه مصر، الاطرش تاکید کرد: هر کشور عربی یا اسلامی که با آمریکا علیه ایران همکاری کند گناهکار و مرتکب جنایت در حق اسلام شده است زیرا دشمنی را یاری کرده است که نه به خدا ایمان دارد نه به رسولش.

الاطرش همچنین گفت: زیرا که خداوند فرموده است که «إنّ المؤمنون إخوة» (مومنان برادرند). همچنانکه این کشورها و حاکمان طوق اسلام را از گردن خود درآورده‌اند. اسلام به ایمان و عمل است.

این مقام الازهر در ادامه کشورهای ساکت در مقابل فتنه‌های آمریکا را نیز شریک جنایتکاران دانست و افزود: باقی کشورها نیز باید هر کس که کمک آمریکا و اسرائیل و دیگران میکند تا کشوری اسلامی را از بین ببرند باید از بین برد و این ، واجب عینی بر این کشورهاست و هر کس اقدامی نکند و فقط به سکوت بسنده کند در گناه و جنایت آن کشور شریک است.

در روزهای گذشته به دلیل فضاسازی رسانه‌ها و سران رژیم صهیونیستی علیه ایران، بار دیگر تهدید به حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران به بهانه برنامه هسته‌ای افزایش پیدا کرد که با واکنش بشدت منفی برخی کشورها از جمله روسیه و فرانسه و چین رو به رو شد.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۱۹:۱۳ بعد از ظهر.اخبار ویژه - لينک ثابت


آمریکا در اندیشه رایزنی با متحدان برای اعمال فشار فزاینده بر ایران

(( مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ))

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پی انتشار گزارش آمریکایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران از قصد خود برای رایزنی با متحدان بمنظور اعمال فشار فزاینده بر ایران و احتمال اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا بر این کشور خبر داد.


به نقل از خبرگزاری فرانسه، "مارک تونر" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در پی انتشار گزارش آمریکایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران در اظهاراتی اعلام کرد: «پس از انتشار گزارش آژانس که در آن ایران به تلاش برای تجهیز به سلاح اتمی متهم شد، آمریکا هم‌اینک در اندیشه راه‌های موجود برای اعمال فشار فزاینده بر ایران است.»

وی با اشاره به گزارش آژانس افزود: «این اظهارات و اتهامات جدی است و ایران باید نهایتا بمنظور پاسخگویی به نگرانی‌ها به صورت شفاف و قابل اعتماد با آژانس مذاکره کند.»

این سخنگو در ادامه خاطرنشان کرد: «دولت اوباما با متحدان و شرکای خود مشورت و رایزنی خواهد کرد و شیوه‌های اعمال فشار فزاینده بر ایران را مورد بررسی قرار خواهد داد. ما درنظر داریم «طیفی از گزینه ها» را علیه ایران مورد بررسی قرار دهیم.»

مارک تونر افزود: «گزارش آژانس نشان می‌دهد که آمریکا در خصوص اینکه ایران دارای برنامه تسلیحات هسته‌ای است، چه می‌داند و از سال‌ها پیش چه می‌گفته است. ما همچنان به مشورت‌ها و رایزنی‌های خود با روسیه و دیگر اعضای گروه 1+5 ادامه خواهیم داد اما ممکن است تحریم‌های یکجانبه جدیدی علیه ایران اتخاذ کنیم.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا گزارشی را منتشر کرده است که جز تکرار برخی ادعاهای سابق مطلب تازه‌ای در خود ندارد اما مورد استفاده تبلیغاتی گسترده مقامات ور سانه‌های غربی قرار گرفته و به نظر می‌رسد که هدف از این پوشش تبلیغاتی گسترده احتمالا تلاش برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران است.

تلاش برای تحریم در حالی انجام می‌شود که تحریم‌های سابق غرب علیه ایران طی سه قطعنامه اخیر شورای امنیت ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد از یک‌سو و تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا تاکنون نتوانسته است ایران را از برنامه هسته‌ای مسالمت‌آمیز خود منصرف کند.

روسیه به عنوان یکی از اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده است که با اعمال تحریم یا تهدید علیه ایران مخالف‌ است.

غرب و در رأس آن آمریکا مدعی آن است که جمهوری اسلامی ایران مخفیانه در تلاش برای تجهیز به سلاح اتمی است و این در حالی است که مقامات کشورمان بارها اعلام کرده‌اند، ماهیت برنامه هسته‌ای ایران کاملا غیرنظامی بوده و قصد تهران از پیگیری برنامه هسته‌ای خود صرفا استفاده‌های غیرنظامی و صلح آمیز است.

این در حالی است که ایالات متحده آمریکا به تنهایی بیش از 9 هزار سلاح‌ اتمی در اختیار دارد و تنها کشوری است که از این سلاح علیه بشریت استفاده کرده است.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۱۹:۴ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت


سالانه 2700 سالمند فقیر انگلیسی از سرما می‌میرند

خبرگزاری فارس: سالانه 2700 سالمند فقیر انگلیسی از سرما می‌میرند

روزنامه انگلیسی دیلی‌میل گزارش داد که سالانه 2700 سالمند انگلیسی به خاطر آنکه نمی‌توانند خانه‌های خود را گرم کنند، از سرما جان می‌سپارند.


به نقل از دیلی‌میل، نتایج مطالعات جدید بیانگر آن است که زمستان هر سال 2700 سالمند انگلیسی تنها از آن رو که پول کافی برای گرم کردن خانه‌های خود ندارند، جان می‌سپارند.

بر این اساس از مستمری‌بگیرانی که وضع مالی نسبتا خوبی دارند خواسته شده است که 300 پوند از حق مستمری مربوط به گرمایش خانه‌های خود را به سالمندان فقیر ببخشند.

دولت انگلیس در حالی به همه مستمری‌بگیران مبلغ تقریبا یکسانی را برای گرمایش منازل پرداخت می‌کند که وضع مالی این افراد با یکدیگر تفاوت چشمگیری دارد و در حالی که برخی از وضعیت مالی بسیار بدی برخوردارند، برخی دیگر میلیونر هستند.

این در شرایطی است که دولت دیوید کامرون در راستای سیاست‌های انقباضی خود امسال مستمری گرمایش منازل را از 400 پوند به 300 پوند برای مستمری‌بگیران بالای 80 سال و 200 تا 250 پوند برای مستمری‌بگیران کمتر از 80 سال کاهش داده است.

انگلیس با مشکلات جدی اقتصادی مواجه است که نتیجه آن اعمال سیاست‌های تند انقباضی بوده است. روز گذشته بار دیگر بیش از 10 هزار دانشجوی انگلیسی در تظاهراتی نسبت به افزایش بی‌رویه شهریه دانشگاه‌های خود اعتراض کردند.


 

نوشته شده توسط مسلم در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ ساعت ۱۹:۱ بعد از ظهر.اخبار خارجی - لينک ثابت